Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tethys za Titanem

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Co je to za Titanem? Další Saturnův měsíc: Tethys. Automatická kosmická sonda Cassini koncem minulého roku zachytila z oběžné dráhy Saturnu krátery těžce pokrytý Tethys, jak mizí za atmosférou zahaleným Titanem. Na vzdáleném Tethysu je snadno vidět jeho největší kráter Odysseus. Titan předvádí nejen svoji hustou a neprůhlednou nižší oranžovou atmosféru, ale také neobvyklou horní vrstvu modravého oparu. Sonda Cassini byla při pořizování snímku nahoře ve vzdálenosti asi 2 miliónů kilometrů od Tethysu, který byl od ní dvakrát dále než Titan. V roce 2004 sonda Cassini vypustila k přistání na Titanu sondu Hyugens, která lidstvu zprostředkovala první pohledy na povrch jediného známého měsíce s jezery ve Sluneční soustavě.

Štítky: Saturn, Cassini, Titan, Thethys


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »