Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tethys za Titanem

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Co je to za Titanem? Další Saturnův měsíc: Tethys. Automatická kosmická sonda Cassini koncem minulého roku zachytila z oběžné dráhy Saturnu krátery těžce pokrytý Tethys, jak mizí za atmosférou zahaleným Titanem. Na vzdáleném Tethysu je snadno vidět jeho největší kráter Odysseus. Titan předvádí nejen svoji hustou a neprůhlednou nižší oranžovou atmosféru, ale také neobvyklou horní vrstvu modravého oparu. Sonda Cassini byla při pořizování snímku nahoře ve vzdálenosti asi 2 miliónů kilometrů od Tethysu, který byl od ní dvakrát dále než Titan. V roce 2004 sonda Cassini vypustila k přistání na Titanu sondu Hyugens, která lidstvu zprostředkovala první pohledy na povrch jediného známého měsíce s jezery ve Sluneční soustavě.

Štítky: Saturn, Cassini, Titan, Thethys


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »