Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tethys za Titanem

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Co je to za Titanem? Další Saturnův měsíc: Tethys. Automatická kosmická sonda Cassini koncem minulého roku zachytila z oběžné dráhy Saturnu krátery těžce pokrytý Tethys, jak mizí za atmosférou zahaleným Titanem. Na vzdáleném Tethysu je snadno vidět jeho největší kráter Odysseus. Titan předvádí nejen svoji hustou a neprůhlednou nižší oranžovou atmosféru, ale také neobvyklou horní vrstvu modravého oparu. Sonda Cassini byla při pořizování snímku nahoře ve vzdálenosti asi 2 miliónů kilometrů od Tethysu, který byl od ní dvakrát dále než Titan. V roce 2004 sonda Cassini vypustila k přistání na Titanu sondu Hyugens, která lidstvu zprostředkovala první pohledy na povrch jediného známého měsíce s jezery ve Sluneční soustavě.

Štítky: Saturn, Cassini, Titan, Thethys


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a planety

Měsíc a planety

Další informace »