Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tethys za Titanem

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Co je to za Titanem? Další Saturnův měsíc: Tethys. Automatická kosmická sonda Cassini koncem minulého roku zachytila z oběžné dráhy Saturnu krátery těžce pokrytý Tethys, jak mizí za atmosférou zahaleným Titanem. Na vzdáleném Tethysu je snadno vidět jeho největší kráter Odysseus. Titan předvádí nejen svoji hustou a neprůhlednou nižší oranžovou atmosféru, ale také neobvyklou horní vrstvu modravého oparu. Sonda Cassini byla při pořizování snímku nahoře ve vzdálenosti asi 2 miliónů kilometrů od Tethysu, který byl od ní dvakrát dále než Titan. V roce 2004 sonda Cassini vypustila k přistání na Titanu sondu Hyugens, která lidstvu zprostředkovala první pohledy na povrch jediného známého měsíce s jezery ve Sluneční soustavě.

Štítky: Saturn, Cassini, Titan, Thethys


10. vesmírný týden 2021

10. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 3. do 14. 3. 2021. Měsíc je ve fázi mezi poslední čtvrtí a novem. Večer je dobře vidět jasný Mars a níže nad jihozápadem i Uran. Planetka Vesta dosahuje maximálního jasu a najdeme ji v zadní části Lva. Večer se vysoko k Plejádám táhne šikmý kužel zvířetníkového světla. Perseverance na Marsu ujela již téměř sto metrů. Desátý prototyp Starship po letu do výšky 10 km tvrději dosedl a konečně zůstal stát, aby po několika minutách explodoval. Před 35 lety prozkoumalo několik sond zblízka Halleyovu kometu a před 240 lety objevil William Herschel planetu Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 156P/Russell-LINEAR

Snímek komety 156P. Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa procházela souhvězdím Persea. Vzdálenost od Země 1.595 au, od Slunce 1.807 au. Rychlost pohybu po obloze 1.45 arcsec/min.

Další informace »