Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstencové zatmění nad Myanmarem

Uznání a copyright: Wei Loon Chin

Tento měsíc přešla přes Slunce na několik minut díra, což bylo vidět na úzkém pásu na Zemi. Tato událost z 15. ledna byla ve skutečnosti prstencovým zatměním Slunce a tou dírou byl ve skutečnosti pozemský Měsíc, jehož temná strana se při srovnání s ohromně jasným Sluncem jeví ještě temnější. Měsíc byl příliš daleko na to, aby mohl vytvořit úplné zatmění Slunce a místo toho správně umístěným pozorovatelům ponechal jasný kruh zvaný ohnivý prstenec. Na obrázku nahoře je úplná sekvence prstencového zatmění Slunce tak, jak bylo vidět nad chrámem Ananda v Baganu v Myanmaru, dříve Barma. Snímek starobylého chrámu postaveného kolem roku 1100 byl pořízen po západu stejný den, kdy proběhlo zatmění. Příští zatmění Slunce bude úplné a nastane v červenci 2010.

Štítky: Annular eclipse, Myanmar, Ananda Temple


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »