Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Magellanův proud

Uznání: David L. Nidever et al., NRAO/AUI/NSF & A. Mellinger, LAB Survey, Parkes Obs., Westerbork Obs., Arecibo Obs.

Na nebi se přes majestátní Mračna Magellanova prostírá neobvyklý proud plynu: Magellanův proud. Původ tohoto plynu zůstává neznámý, ale nejspíše bude klíčem k původu a zániku nejslavnějších satelitních galaxií naší Mléčné dráhy: Velkého a Malého Magellanova mračna - LMC a SMC. Donedávna se uvažovalo o dvou možných hypotézách: že proud vzniknul vytržením plynu těmito galaxiemi, když procházely přes halo naší Mléčné dráhy, nebo že tento proud vzniknul diferenciálním gravitačním tahem z Mléčné dráhy. Nedávné širokoúhlé radiové snímky, včetně snímků z Byrdova radioteleskopu v Green Bank ukázaly, že Magellanův proud je delší a starší, než se doposud myslelo, možná je starý až 2,5 miliardy let. Tato pozorování podpořila třetí možný původ vzniku tohoto proudu, že totiž galaxie Velké a Malé Magellanovo mračno kdysi kolem sebe prošly tak blízko, že gravitační slapy vyvolaly poryv vznikání hvězd, který po sobě zanechal tento proud. Na snímku nahoře je do nedávno dokončeného celooblohového snímku ve viditelném světle digitálně superponován snímek radiové emise Magellanova proudu ve falešné růžové barvě, která se prostírá přes značnou část oblohy a končí u obou Magellanových galaxií vpravo dole.

Štítky: Lmc, Smc, Magellanic clouds, Magellanic Stream


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »