Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Magellanův proud

Uznání: David L. Nidever et al., NRAO/AUI/NSF & A. Mellinger, LAB Survey, Parkes Obs., Westerbork Obs., Arecibo Obs.

Na nebi se přes majestátní Mračna Magellanova prostírá neobvyklý proud plynu: Magellanův proud. Původ tohoto plynu zůstává neznámý, ale nejspíše bude klíčem k původu a zániku nejslavnějších satelitních galaxií naší Mléčné dráhy: Velkého a Malého Magellanova mračna - LMC a SMC. Donedávna se uvažovalo o dvou možných hypotézách: že proud vzniknul vytržením plynu těmito galaxiemi, když procházely přes halo naší Mléčné dráhy, nebo že tento proud vzniknul diferenciálním gravitačním tahem z Mléčné dráhy. Nedávné širokoúhlé radiové snímky, včetně snímků z Byrdova radioteleskopu v Green Bank ukázaly, že Magellanův proud je delší a starší, než se doposud myslelo, možná je starý až 2,5 miliardy let. Tato pozorování podpořila třetí možný původ vzniku tohoto proudu, že totiž galaxie Velké a Malé Magellanovo mračno kdysi kolem sebe prošly tak blízko, že gravitační slapy vyvolaly poryv vznikání hvězd, který po sobě zanechal tento proud. Na snímku nahoře je do nedávno dokončeného celooblohového snímku ve viditelném světle digitálně superponován snímek radiové emise Magellanova proudu ve falešné růžové barvě, která se prostírá přes značnou část oblohy a končí u obou Magellanových galaxií vpravo dole.

Štítky: Lmc, Smc, Magellanic clouds, Magellanic Stream


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »