Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Magellanův proud

Uznání: David L. Nidever et al., NRAO/AUI/NSF & A. Mellinger, LAB Survey, Parkes Obs., Westerbork Obs., Arecibo Obs.

Na nebi se přes majestátní Mračna Magellanova prostírá neobvyklý proud plynu: Magellanův proud. Původ tohoto plynu zůstává neznámý, ale nejspíše bude klíčem k původu a zániku nejslavnějších satelitních galaxií naší Mléčné dráhy: Velkého a Malého Magellanova mračna - LMC a SMC. Donedávna se uvažovalo o dvou možných hypotézách: že proud vzniknul vytržením plynu těmito galaxiemi, když procházely přes halo naší Mléčné dráhy, nebo že tento proud vzniknul diferenciálním gravitačním tahem z Mléčné dráhy. Nedávné širokoúhlé radiové snímky, včetně snímků z Byrdova radioteleskopu v Green Bank ukázaly, že Magellanův proud je delší a starší, než se doposud myslelo, možná je starý až 2,5 miliardy let. Tato pozorování podpořila třetí možný původ vzniku tohoto proudu, že totiž galaxie Velké a Malé Magellanovo mračno kdysi kolem sebe prošly tak blízko, že gravitační slapy vyvolaly poryv vznikání hvězd, který po sobě zanechal tento proud. Na snímku nahoře je do nedávno dokončeného celooblohového snímku ve viditelném světle digitálně superponován snímek radiové emise Magellanova proudu ve falešné růžové barvě, která se prostírá přes značnou část oblohy a končí u obou Magellanových galaxií vpravo dole.

Štítky: Lmc, Smc, Magellanic clouds, Magellanic Stream


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »