Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 88

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Charles Messier popsal 88. položku ze svého katalogu mlhovin a hvězdokup jako spirální mlhovinu bez hvězd. Nyní víme, že M88 je nádherná galaxie plná hvězd, plynu a prachu, ne nepodobná naší vlastní Mléčné dráze. M88 je jedna z nejjasnějších galaxií v Kupě galaxií v Panně, která je vzdálená zhruba 50 miliónů světelných let. Na tomto barevném kosmickém portrétu M88 je snadné sledovat krásná spirální ramena. Ramena protkávají mladé modré hvězdokupy, růžové hvězdotvorné oblasti a zatmívající pásy prachu, které sahají ze žlutého jádra s dominantní starší populací hvězd. Spirální galaxie M88 měří přes 100 000 světelných let.

Štítky: Spirální galaxie, Seyfertova galaxie, Messier, Spiral nebula, M88


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »