Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 88

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Charles Messier popsal 88. položku ze svého katalogu mlhovin a hvězdokup jako spirální mlhovinu bez hvězd. Nyní víme, že M88 je nádherná galaxie plná hvězd, plynu a prachu, ne nepodobná naší vlastní Mléčné dráze. M88 je jedna z nejjasnějších galaxií v Kupě galaxií v Panně, která je vzdálená zhruba 50 miliónů světelných let. Na tomto barevném kosmickém portrétu M88 je snadné sledovat krásná spirální ramena. Ramena protkávají mladé modré hvězdokupy, růžové hvězdotvorné oblasti a zatmívající pásy prachu, které sahají ze žlutého jádra s dominantní starší populací hvězd. Spirální galaxie M88 měří přes 100 000 světelných let.

Štítky: Spirální galaxie, Seyfertova galaxie, Messier, Spiral nebula, M88


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »