Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Síň horské slávy

Uznání a copyright: A. Tudorica (ISS Romania)

Pokud byste zkusili do této síně z mlhy vstoupit, tak by se kolem rozplynula. Tato síň je ve skutečnosti optickou iluzí, kterou stvořilo zpátky rozptylované sluneční světlo při průchodu mrakem pod vrcholem hory, ze které byl tento snímek pořízen. Tento jev je znám jako "glorie" a je často vidět z letadel. Střed prstence sice není vidět, ale pokud by vidět byl, tak by tam byl vidět stín pozorovatele. Tento stín by nejspíše pozměnil procházející mrak a vytvořil by zdánlivého pohybujícího se obra známého jako Brockenovo spektrum. Zdá se, že těch několik soustředných prstenců na snímku nahoře připravuje pro tohoto horského krále síň slávy. Příčina vzniku glorie byla pochopena teprve nedávno a je poměrně složitá. Stručně, malé kapičky vody odrážejí, lámou a ohýbají sluneční světlo dozadu zpátky ke Slunci. Tento jev má svůj astronomický protějšek, když je při pohledu ze Země ve směru opačném od Slunce vidět jasná skvrna zvaná protisvit.

Štítky: Mračna, Glory, Mountain


47. vesmírný týden 2018

47. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 11. do 25. 11. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět Saturn a Mars. Na ranní obloze je nepřehlédnutelným objektem Venuše. Ráno máme ještě možnost vidět amatérsky objevenou kometu C/2018 V1 (Machholz-Iwamoto-Fujikawa). Mezinárodní vesmírná stanice přivítá dvě nákladní kosmické lodě. Očekáváme třetí let téhož prvního stupně rakety Falcon 9. Ve Valašském Meziříčí proběhne tradiční kosmonautický seminář. Před 20 roky byl vynesen první modul stanice ISS, Zarja.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC1805

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2018 obdržel snímek „IC 1805“, jehož autorem je Jan Klečka   Kdysi, v dávném šerosvitu lidské či snad dokonce helénské heroické doby, vládla v daleké Etiopii, spolu se svým manželem králem Kéfeem, královna Kassiopeia. Údajně trochu chlubivá,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše vychází nad obzor

Další informace »