Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Síň horské slávy

Uznání a copyright: A. Tudorica (ISS Romania)

Pokud byste zkusili do této síně z mlhy vstoupit, tak by se kolem rozplynula. Tato síň je ve skutečnosti optickou iluzí, kterou stvořilo zpátky rozptylované sluneční světlo při průchodu mrakem pod vrcholem hory, ze které byl tento snímek pořízen. Tento jev je znám jako "glorie" a je často vidět z letadel. Střed prstence sice není vidět, ale pokud by vidět byl, tak by tam byl vidět stín pozorovatele. Tento stín by nejspíše pozměnil procházející mrak a vytvořil by zdánlivého pohybujícího se obra známého jako Brockenovo spektrum. Zdá se, že těch několik soustředných prstenců na snímku nahoře připravuje pro tohoto horského krále síň slávy. Příčina vzniku glorie byla pochopena teprve nedávno a je poměrně složitá. Stručně, malé kapičky vody odrážejí, lámou a ohýbají sluneční světlo dozadu zpátky ke Slunci. Tento jev má svůj astronomický protějšek, když je při pohledu ze Země ve směru opačném od Slunce vidět jasná skvrna zvaná protisvit.

Štítky: Mračna, Glory, Mountain


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »