Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protisvit nad Chile

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (ESO)

Je noční obloha na straně opačné od Slunce nejtemnější? Není. Ve skutečnosti lze na opravdu tmavé obloze 180° od Slunce uvidět vzácně rozpoznanou slabou záři zvanou protisvit (německy gegenschein). Protisvit je sluneční světlo, které se na malých meziplanetárních částicích prachu rozptyluje zpět. Tyto částice jsou milimetrové odštěpky od asteroidů a obíhají v rovině ekliptiky jako planety. Na snímku nahoře z minulého října je jeden z nejkrásnějších doposud pořízených snímků protisvitu. Hloubková expozice na extrémně tmavé obloze nad observatoří Paranal v Chile ukazuje protisvit tak jasně, že je dokonce viditelná i okolní zář. V popředí jsou některé Velmi velké dalekohledy Evropské jižní observatoře, zatímco na pozoruhodném pozadí je dole vlevo i galaxie v Andromedě a těsně nad obzorem je hvězdokupa Plejády. Protisvit se liší od zvířetníkového světla v blízkosti Slunce vysokým úhlem odrazu. Během dne lze spatřit glorii, což je podobný jev jako protisvit, například z letadla v odrazivém vzduchu nebo mračnech na opačné straně od Slunce.

Štítky: Chile, Gegenschein, Deep image


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »