Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4676: Když myš narazí

Uznání: ACS Science & Engineering Team, Hubble Space Telescope, NASA

Tyto dvě galaxie jedna druhou natahují. Díky svým dlouhým ohonům jsou známé jako "Myši" a každá z těchto spirálních galaxií už nejspíš prošla kolem té druhé. A asi se budou zase srážet a nakonec zcela splynou. Dlouhé ohony jsou vytvářeny poměrným rozdílem mezi gravitační přítažlivostí na blízkém a vzdáleném konci každé galaxie. Jelikož kosmické vzdálenosti jsou tak obrovské, tak tato kosmická interakce nastává zpomaleně - během stovek miliónů let. NGC 4676 se nachází asi 300 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Vlasy Bereniky (Coma Berenices) a jsou nejspíše členy Kupy galaxií ve Vlasech Bereniky. Snímek nahoře byl pořídil Hubblův kosmický dalekohled kamerou ACS (Advanced Camera for Surveys), která je citlivější zobrazuje větší zorné pole, než předozí Hubblovy kamery. Tato kamera má během nadcházejícího letu raketoplánu naplánovánu údržbu.

Štítky: Galaxie ve srážce, NGC 4676, Mice


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše za denního světla mobilem přes dalekohled.

Další informace »