Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prometheus vytváří proudy v prstencích Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Co způsobuje ty podivné tmavé čáry v prstencích Saturnu? Prometheus. Specificky, orbitální tanec Saturnova měsíce Prometheus, který udržuje neobvyklé světlé a tmavé proudy v Saturnovu prstenci F. Prometheus nyní obíhá uvnitř tenkého prstence F, ale zhruba každých 15 hodin proniká do jeho vnitřního okraje. Prometheova gravitace pak přitahuje nejbližší částice prstence ke 100 km měsíci. Výsledkem není jen proud jasných částic prstence, ale také temný pruh, kde bývaly částice prstence. Jelikož Prometheus obíhá rychleji než částice prstence, tak ledový měsíc vytahuje nový proud při každém průchodu. Někdy je vidět několik proudů nebo kliček zároveň. Fotografii nahoře pořídila v polovině ledna kosmická sonda Cassini na oběžné dráze kolem Saturnu. Podlouhlý Prometheus je vidět na snímku dost vlevo.

Štítky: Saturn, Prometheus, F-ring


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »