Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prometheus vytváří proudy v prstencích Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Co způsobuje ty podivné tmavé čáry v prstencích Saturnu? Prometheus. Specificky, orbitální tanec Saturnova měsíce Prometheus, který udržuje neobvyklé světlé a tmavé proudy v Saturnovu prstenci F. Prometheus nyní obíhá uvnitř tenkého prstence F, ale zhruba každých 15 hodin proniká do jeho vnitřního okraje. Prometheova gravitace pak přitahuje nejbližší částice prstence ke 100 km měsíci. Výsledkem není jen proud jasných částic prstence, ale také temný pruh, kde bývaly částice prstence. Jelikož Prometheus obíhá rychleji než částice prstence, tak ledový měsíc vytahuje nový proud při každém průchodu. Někdy je vidět několik proudů nebo kliček zároveň. Fotografii nahoře pořídila v polovině ledna kosmická sonda Cassini na oběžné dráze kolem Saturnu. Podlouhlý Prometheus je vidět na snímku dost vlevo.

Štítky: Saturn, Prometheus, F-ring


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »