Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prometheus vytváří proudy v prstencích Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Co způsobuje ty podivné tmavé čáry v prstencích Saturnu? Prometheus. Specificky, orbitální tanec Saturnova měsíce Prometheus, který udržuje neobvyklé světlé a tmavé proudy v Saturnovu prstenci F. Prometheus nyní obíhá uvnitř tenkého prstence F, ale zhruba každých 15 hodin proniká do jeho vnitřního okraje. Prometheova gravitace pak přitahuje nejbližší částice prstence ke 100 km měsíci. Výsledkem není jen proud jasných částic prstence, ale také temný pruh, kde bývaly částice prstence. Jelikož Prometheus obíhá rychleji než částice prstence, tak ledový měsíc vytahuje nový proud při každém průchodu. Někdy je vidět několik proudů nebo kliček zároveň. Fotografii nahoře pořídila v polovině ledna kosmická sonda Cassini na oběžné dráze kolem Saturnu. Podlouhlý Prometheus je vidět na snímku dost vlevo.

Štítky: Saturn, Prometheus, F-ring


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »