Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický střed inmfračerveně z 2MASS

Uznání: 2MASS Project, U. Mass., IPAC/Caltech, NSF, NASA

Střed naší Galaxie je rušné místo. Ve viditelném světle je většina středu Galaxie zakryta neprůhledným prachem. Nicméně prach v infračerveném světle září více a zakrývá méně a tak na snímku nahoře umožňuje zaznamenat skoro milión hvězd. Samotný galaktický střed se nachází asi 30 000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius) a je vidět zářit vlevo dole. Galaktická rovina naší Mléčné dráhy, rovina ve které obíhá i Slunce, se dá identifikovat jako tmavý diagonální prachový pás. Absorbční prachová zrna vznikají v atmosférách chladných rudých obrů a rostou v molekulárních mračnech. Oblast, která přímo obklopuje střed Galaxie, jasně září radiově a na vysokých energiích. Předpokládá se, že střed Galaxie hostí velkou černou díru.

Štítky: Galaktický střed, Infračervený, 2mass


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »