Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický střed inmfračerveně z 2MASS

Uznání: 2MASS Project, U. Mass., IPAC/Caltech, NSF, NASA

Střed naší Galaxie je rušné místo. Ve viditelném světle je většina středu Galaxie zakryta neprůhledným prachem. Nicméně prach v infračerveném světle září více a zakrývá méně a tak na snímku nahoře umožňuje zaznamenat skoro milión hvězd. Samotný galaktický střed se nachází asi 30 000 světelných let daleko v souhvězdí Střelce (Sagittarius) a je vidět zářit vlevo dole. Galaktická rovina naší Mléčné dráhy, rovina ve které obíhá i Slunce, se dá identifikovat jako tmavý diagonální prachový pás. Absorbční prachová zrna vznikají v atmosférách chladných rudých obrů a rostou v molekulárních mračnech. Oblast, která přímo obklopuje střed Galaxie, jasně září radiově a na vysokých energiích. Předpokládá se, že střed Galaxie hostí velkou černou díru.

Štítky: Galaktický střed, Infračervený, 2mass


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »