Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíce a prstence před Saturnem

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Při kroužení kolem Saturnu si vyhlíží místa, ze kterých jsou malebné pohledy na měsíce a prstence. V březnu se lidstvu prostřednictvím družice Saturnu Cassini naskytlo další pěkné uskupení. Jeden z největších měsíců Saturnu Rhea byl zachycen při průchodu kolem jednoho z nejmenších měsíců Epimetheus. Epimetheus na snímku nahoře je za krátery posetým měsícem Rhea dosti daleko. Ještě dál je několik složitých prstenců Saturnu, které obraz protínají horizontálně. Za oběma měsíci a prstenci je samotný obří Saturn, který ukazuje rozsáhlou oblačnost i když v pořizovaném zeleném světle bez podrobností. Mise Cassini kolem Saturnu byla nyní prodloužena až do roku 2017, aby bylo možno lépe prostudovat tento komplexní planetární systém a jeho sezónní změny od rovnodennosti ke slunovratu.

Štítky: Saturn, Měsíce, Rhea


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »