Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíce a prstence před Saturnem

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Při kroužení kolem Saturnu si vyhlíží místa, ze kterých jsou malebné pohledy na měsíce a prstence. V březnu se lidstvu prostřednictvím družice Saturnu Cassini naskytlo další pěkné uskupení. Jeden z největších měsíců Saturnu Rhea byl zachycen při průchodu kolem jednoho z nejmenších měsíců Epimetheus. Epimetheus na snímku nahoře je za krátery posetým měsícem Rhea dosti daleko. Ještě dál je několik složitých prstenců Saturnu, které obraz protínají horizontálně. Za oběma měsíci a prstenci je samotný obří Saturn, který ukazuje rozsáhlou oblačnost i když v pořizovaném zeleném světle bez podrobností. Mise Cassini kolem Saturnu byla nyní prodloužena až do roku 2017, aby bylo možno lépe prostudovat tento komplexní planetární systém a jeho sezónní změny od rovnodennosti ke slunovratu.

Štítky: Saturn, Měsíce, Rhea


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc před první čtvrtí

Další informace »