Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíce a prstence před Saturnem

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Při kroužení kolem Saturnu si vyhlíží místa, ze kterých jsou malebné pohledy na měsíce a prstence. V březnu se lidstvu prostřednictvím družice Saturnu Cassini naskytlo další pěkné uskupení. Jeden z největších měsíců Saturnu Rhea byl zachycen při průchodu kolem jednoho z nejmenších měsíců Epimetheus. Epimetheus na snímku nahoře je za krátery posetým měsícem Rhea dosti daleko. Ještě dál je několik složitých prstenců Saturnu, které obraz protínají horizontálně. Za oběma měsíci a prstenci je samotný obří Saturn, který ukazuje rozsáhlou oblačnost i když v pořizovaném zeleném světle bez podrobností. Mise Cassini kolem Saturnu byla nyní prodloužena až do roku 2017, aby bylo možno lépe prostudovat tento komplexní planetární systém a jeho sezónní změny od rovnodennosti ke slunovratu.

Štítky: Saturn, Měsíce, Rhea


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »