Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíce a prstence před Saturnem

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Při kroužení kolem Saturnu si vyhlíží místa, ze kterých jsou malebné pohledy na měsíce a prstence. V březnu se lidstvu prostřednictvím družice Saturnu Cassini naskytlo další pěkné uskupení. Jeden z největších měsíců Saturnu Rhea byl zachycen při průchodu kolem jednoho z nejmenších měsíců Epimetheus. Epimetheus na snímku nahoře je za krátery posetým měsícem Rhea dosti daleko. Ještě dál je několik složitých prstenců Saturnu, které obraz protínají horizontálně. Za oběma měsíci a prstenci je samotný obří Saturn, který ukazuje rozsáhlou oblačnost i když v pořizovaném zeleném světle bez podrobností. Mise Cassini kolem Saturnu byla nyní prodloužena až do roku 2017, aby bylo možno lépe prostudovat tento komplexní planetární systém a jeho sezónní změny od rovnodennosti ke slunovratu.

Štítky: Saturn, Měsíce, Rhea


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »