Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Titan za prstenci

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Když budete na oběžné dráze Saturnu, tak se nezapomeňte dívat na dech beroucí superpozice měsíců a prstenců. Jeden takový pohled se nedávno naskytnul kosmické sondě Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu. Sonda Cassini v dubnu 2006 zachytila Saturnovy prstence A a F, jak se prostírají před mračny zahaleného Titanu. Zrovna nad Titanem a poblíž prstenců byl vidět měsíc Epimetheus, který obíhá těsně vně prstence F. Ten tmavý prostor v prstenci A se nazývá Enckovo dělení, ačkoliv je tam i několik tenkých prstencových oblouků a dokonce tam obíhá i malý měsíc Pan. Cassini a zvědaví pozemšťané očekávají toto léto nadcházející Saturnovu rovnodennost, kdy bude rovina prstenců mířit přímo ke Slunci. Očekává se, že se stanou viditelnými tajemné paprsky a výmluvné stíny, které by mohly vrhnout světlo na podstatu částic Saturnových prstenců.

Štítky: Prstence, Titan, Encke gap


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »