Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jarní obloha nad klášterem Hirsau

Credit & Copyright: Till Credner, AlltheSky.com

Co je dnes vidět na obloze? Když vyjdete ven hned po západu slunce, nebo když jen půjdete ven k autu, tak vám krátký pohled nahoru ukáže noční oblohu tak, jak ji vidí mnoho lidí po celé Zemi. Abyste uviděli svoji místní verzi obrázku nahoře, tak se obraťte k jihu a potom zvedněte hlavu nahoru. Skoro na celé severní polokouli je na jaře po západu slunce skoro nad vámi vidět Velký vůz, součást souhvězdí Velké medvědice. Zadní kola Velkého vozu míří k Severce, neboli k Polárce, což je hvězda, kolem které se zdánlivě otáčí celá obloha, pokud se budete dívat dost dlouho. Polárka je na konci Malého vozu, který je jinak též znám jako Malá medvědice. Podle doby v noci jsou vidět další souhvězdí včetně Pastýře, Lva, Blíženců a Vozky. Snímek rybím okem nahoře byl pořízen minulý týden v Německu. Kolem celého obrázku je vidět nádvoří kláštera Hirsau, který založil řád Benediktinů v roce 830. Když na obrázek položíte kurzor, tak uvidíte verzi s popisem, včetně polohy planety Saturn.

Štítky: Germany, Spring, Hirsau Abbey, Mouse over


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »