Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jarní obloha nad klášterem Hirsau

Credit & Copyright: Till Credner, AlltheSky.com

Co je dnes vidět na obloze? Když vyjdete ven hned po západu slunce, nebo když jen půjdete ven k autu, tak vám krátký pohled nahoru ukáže noční oblohu tak, jak ji vidí mnoho lidí po celé Zemi. Abyste uviděli svoji místní verzi obrázku nahoře, tak se obraťte k jihu a potom zvedněte hlavu nahoru. Skoro na celé severní polokouli je na jaře po západu slunce skoro nad vámi vidět Velký vůz, součást souhvězdí Velké medvědice. Zadní kola Velkého vozu míří k Severce, neboli k Polárce, což je hvězda, kolem které se zdánlivě otáčí celá obloha, pokud se budete dívat dost dlouho. Polárka je na konci Malého vozu, který je jinak též znám jako Malá medvědice. Podle doby v noci jsou vidět další souhvězdí včetně Pastýře, Lva, Blíženců a Vozky. Snímek rybím okem nahoře byl pořízen minulý týden v Německu. Kolem celého obrázku je vidět nádvoří kláštera Hirsau, který založil řád Benediktinů v roce 830. Když na obrázek položíte kurzor, tak uvidíte verzi s popisem, včetně polohy planety Saturn.

Štítky: Germany, Spring, Hirsau Abbey, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »