Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Halo pro NGC 6164

Uznání a copyright: Don Goldman

Krásná emisní mlhovina NGC 6164 vznikla z vzácné, horké zářivé hvězdy typu O, která je asi 40 krát hmotnější než Slunce. Tato hvězda je vidět uprostřed tohoto kosmického mračna a je asi 3 až 4 milióny let stará. Za další 3 až 4 milióny let tato hmotná hvězda ukončí svůj život výbuchem supernovy. Mlhovina samotná má asi 4 světelné roky a je bipolárně symetrická. To ji co do vzhledu činí podobnou známějším planetárním mlhovinám, což jsou plynové obálky kolem umírajících Slunci podobných hvězd. Podobně jako mnoho dalších planetárních mlhovin i NGC 6164 má rozsáhlé slabé halo, které je vidět na tomto hloubkovém teleskopickém snímku. Materiál v halo se prostírá do okolního mezihvězdného média a nejspíše pochází z dřívější aktivní fáze této hvězdy typu O. Obraz tohoto nádherného koutu oblohy se skládá z úzkopásmových snímků, které zvýrazňují zářící plyn a širokopásmových dat okolních hvězdných polí. NGC 6164 je asi 4200 světelných let daleko v jižním souhvězdí Pravítko (Norma).

Štítky: Emisní mlhovina, Halo, O-star, Ngc6164, Bipolar nebula


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »