Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie z Kupy v Perseu

Uznání a copyright: R. Jay Gabany

Toto galaxiemi z kupy v Perseu zaplněné barevné teleskopické pole leží skoro 250 miliónů světelných let daleko. Za závojem hvězd v popředí z naší vlastní Mléčné dráhy jsou vidět rozsáhlé galaxie s někdy překvapivými tvary. Kupu zaplňuje přes tisíc žlutavých eliptických a čočkových galaxií jako jsou ty na tomto pohledu z centrální oblasti. Ta pozoruhodná velká galaxie vlevo je hmotná a bizardní NGC 1275. Kupě v Perseu dominuje podivuhodný zdroj vysokoenergetické emise, aktivní galaxie NGC 1275, která pohlcuje hmotu po celých galaxiích a krmí jimi superhmotnou černou díru v galaktickém jádře. V Kupě v Perseu sídlí taktéž spirální galaxie včetně malé spirální galaxie NGC 1268 která je vidět zepředu a na obrázku je vpravo od středu. Ta modravá skvrna na vnějším okraji NGC 1268 je supernova SN 2008fg. Toto pole zabírá v odhadované vzdálenosti Kupy galaxií v Perseu zhruba 1.5 miliónu světelných let.

Štítky: Kupa galaxií, Ngc1275, Kupa v Perseu


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »