Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodík v M51

Uznání a copyright: CAHA, Descubre Foundation, DSA, OAUV, Vicent Peris (OAUV / PixInsight), Jack Harvey (SSRO),
Steven Mazlin (SSRO), Carlos Sonnenstein (Valkanik), Juan Conejero (PixInsight).

Původně uvažovaná spirální mlhovina M51 je velká galaxie, která měří přes 60 000 světelných let a má na první pohled zjevnou spirální strukturu. M51 je též katalogizovaná jako NGC 5194 a je součástí dobře známého interagujícího páru galaxií a její spirální ramena a prachové pásy se zřetelně vinou před doprovodnou galaxií NGC 5195 (nahoře). Tento dramaticky zpracovaný barevný kompozit kombinuje obrazová data M51 z 1,2 m dalekohledu z observatoře Calar Alto. K datům patří i časové expozice přes úzkopásmový H-alfa filtr, který sleduje emisi atomárního vodíku. Emisní oblasti načervenalého vodíku zvaného HII oblasti, jsou oblastmi intenzivního vznikání hvězd, které nastává především podél jasných spirálních ramen. Tento kompozitní obraz také ukazuje tajemné červené vodíkové emisní struktury, které dokonce přesahují NGC 5195 přes horní okraj snímku.

Štítky: Vodík, M51, H alpha, Ngc5194, Ngc5195


8. vesmírný týden 2019

8. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 2. do 24. 2. 2019. Měsíc bude v úplňku. Večer se objevuje Merkur a vysoko jsou Mars a Uran. Ráno můžeme pozorovat Jupiter, a také úhlově blízko sebe se pohybující Venuši a Saturn. Skončila mise Opportunity na Marsu. Startovat má mimo jiné izraelský měsíční lander Beresheet. InSight vyložila přístroj HP3. Japonská sonda Hayabusa 2 by se měla pokusit o odběr vzorků z asteroidu Ryugu. Před 125 lety se narodil astronom a diplomat Jaroslav Císař.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety na ranní obloze

Další informace »