Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodík v M51

Uznání a copyright: CAHA, Descubre Foundation, DSA, OAUV, Vicent Peris (OAUV / PixInsight), Jack Harvey (SSRO),
Steven Mazlin (SSRO), Carlos Sonnenstein (Valkanik), Juan Conejero (PixInsight).

Původně uvažovaná spirální mlhovina M51 je velká galaxie, která měří přes 60 000 světelných let a má na první pohled zjevnou spirální strukturu. M51 je též katalogizovaná jako NGC 5194 a je součástí dobře známého interagujícího páru galaxií a její spirální ramena a prachové pásy se zřetelně vinou před doprovodnou galaxií NGC 5195 (nahoře). Tento dramaticky zpracovaný barevný kompozit kombinuje obrazová data M51 z 1,2 m dalekohledu z observatoře Calar Alto. K datům patří i časové expozice přes úzkopásmový H-alfa filtr, který sleduje emisi atomárního vodíku. Emisní oblasti načervenalého vodíku zvaného HII oblasti, jsou oblastmi intenzivního vznikání hvězd, které nastává především podél jasných spirálních ramen. Tento kompozitní obraz také ukazuje tajemné červené vodíkové emisní struktury, které dokonce přesahují NGC 5195 přes horní okraj snímku.

Štítky: Vodík, M51, H alpha, Ngc5194, Ngc5195


50. vesmírný týden 2018

50. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 10. 12. do 16. 12. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars, nedaleko něj Neptun a výše v Rybách je Uran. Merkur a Venuše jsou vidět ráno. Máme poslední týden vidět bez měsíčního svitu kometu 46P/Wirtanen v jejím přiblížení k Zemi. Výše na obloze je i pěkná kometa 64P/Swift-Gehrels. Sonda InSight už hýbe rukou a fotografuje okolí. U ISS zakotvila nákladní loď Dragon. Jeden ze dvou Falconů musel přistát do moře a podařilo se jej vyzvednout na pevninu. Start Delty IV Heavy z Kalifornie má odklady. Čína vyslala k Měsíci sondu Chang’e 4. Přistát má v pánvi Aitken na jihu Luny. Před 30 lety začala éra telekomunikačních družic Astra a před 25 lety začal Hubble vidět ostře.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN 777 - Orlí hlava

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2018 obdržel snímek „LBN 777 – Orlí hlava“, jehož autorem je Martin Myslivec   S objekty na noční obloze je to tak. Buď mají tak trochu nudná, byť pro neznalé někdy záhadná označení jako M, NGC, LBN, IC, GUM, DUN, vdB, Arp, Ced, … a mnoho

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 46P Wirtanen

Nikon, ohnisko 18mm

Další informace »