Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Medůza

Uznání a copyright: Bob Franke (Focal Pointe Observatory)

Spletená, hadovitá vlákna zářícího plynu naznačují populární jméno této mlhoviny: Medůza. Tato Medůza je též známá jako Abell 21 a jde o starou planetární mlhovinu vzdálenou asi 1500 světelných let v souhvězdí Blíženců (Gemini). Podobně jako její mytologická jmenovkyně, tak je i tato mlhovina spojena s dramatickou transformací. Fáze planetární mlhoviny představuje závěrečný stupeň vývoje hvězd s nízkou hmotností jako je Slunce, když se transformují z rudého obra na horkého bílého trpaslíka a při tomto procesu odhazují svoje vnější vrstvy. Ultrafialové záření horké hvězdy pohání zář mlhoviny. Transformující se hvězda v Medůze je poblíž středu celkově jasného srpkovitého tvaru. Na tomto hloubkovém, širokém, teleskopickém pohledu slabší vlákna zřetelně jasnou srpkovitou oblast přesahují dolů a doleva. Odhaduje se, že mlhovina Medůza měří něco přes 4 světelné roky.

Štítky: Planetární mlhovina, Abell 21, Medusa nebula


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »