Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Medůza

Uznání a copyright: Bob Franke (Focal Pointe Observatory)

Spletená, hadovitá vlákna zářícího plynu naznačují populární jméno této mlhoviny: Medůza. Tato Medůza je též známá jako Abell 21 a jde o starou planetární mlhovinu vzdálenou asi 1500 světelných let v souhvězdí Blíženců (Gemini). Podobně jako její mytologická jmenovkyně, tak je i tato mlhovina spojena s dramatickou transformací. Fáze planetární mlhoviny představuje závěrečný stupeň vývoje hvězd s nízkou hmotností jako je Slunce, když se transformují z rudého obra na horkého bílého trpaslíka a při tomto procesu odhazují svoje vnější vrstvy. Ultrafialové záření horké hvězdy pohání zář mlhoviny. Transformující se hvězda v Medůze je poblíž středu celkově jasného srpkovitého tvaru. Na tomto hloubkovém, širokém, teleskopickém pohledu slabší vlákna zřetelně jasnou srpkovitou oblast přesahují dolů a doleva. Odhaduje se, že mlhovina Medůza měří něco přes 4 světelné roky.

Štítky: Planetární mlhovina, Abell 21, Medusa nebula


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »