Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Retrográdní Mars

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Proč se zdá, že se Mars pohybuje pozpátku? Mars se na pozemské obloze většinu času pohybuje před vzdálenými hvězdami jedním směrem. Asi každé dva roky ovšem Země na své oběžné dráze kolem Slunce Mars míjí. Při takovém nedávném průchodu koncem minulého roku a počátkem letoška Mars jako obvykle vynikal velikostí a jasností. Také tentokrát se Mars na obloze pohyboval pozpátku a tonto jev se nazývá retrográdní pohyb. Na obrázku nahoře je série snímků digitálně sestavených tak, že všechny hvězdy na snímcích splývají. Mars zde dělá na obloze smyčku. Ve středu smyčky Země míjela Mars a retrográdní pohyb byl největší. Retrográdní pohyb lze pozorovat i u dalších planet Sluneční soustavy.

Štítky: Mars, Retrograde motion, Mouse over


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »