Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Červený obdélník z Hubbla

Uznání: ESA, Hubble, NASA

Jak vznikla tato neobvyklá mlhovina Červený obdélník? Ve středu mlhoviny je mladá binární soustava hvězd, která zcela jistě mlhovině dodává energii, ale nevysvětluje to její barvy. Za neobvyklý tvar Červeného obdélníku nejspíš může tlustý prachový torus, který vymezuje jinak sférický tok do špičatých kónických útvarů. Jelikož torus pozorujeme z boku, tak se zdá, že hrany kónických tvarů tvoří X. Zjevné příčky naznačují, že odtok nastává nahodile a trhaně. Neobvyklé barvy mlhoviny jsou málo prostudovány, ovšem spekuluje se, že částečně pochází z uhlovodíkových molekul, které by mohly být stavebními kameny organického života. Mlhovina Červený obdélník se nachází asi 2300 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros). Mlhovina je nahoře vidět do bezprecedentních podrobností tak, jak ji nedávno zachytil Hubblův kosmický dalekohled. Jakmile za několik miliónů let jedna z centrálních hvězd skoro spotřebuje jaderné palivo, tak Červený obdélník nejspíš rozkvete do planetární mlhoviny.

Štítky: Planetární mlhovina, Hubble, Red rectangle


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »