Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pátrání ve Hvězdnaté noci

Uznání a copyright : Original Painting: Vincent van Gogh; Digital Collage: Ronnie Warner

Věděli jste, že na obrazu Hvězdnatá noc od Van Gogha je i kometa Hale-Bopp? Doufejme, že ne, protože tomu tak není. Ale na obrázku nahoře je. I když se na první pohled může zdát, že obrázek nahoře je věrnou digitální reprodukcí původní Hvězdnaté noci, tak ve skutečnosti jde o moderní ztvárnění, které nejenom že vzdává čest jednomu z nejslavnějších obrazů druhého milénia, ale slouží i pro pátrání po skrytých útvarech. Dokážete nahoře najít kometu, spirální galaxii, otevřenou hvězdokupu a supernovu? Příliš snadné? Dobře, tak najděte prstence supernovy 1987A, mlhovinu Eskymák, Krabí mlhovinu, Thorovu přilbu, galaxii Carhwheel a mlhovinu Mravenec. Pořád moc lehké? Potom prosím identifikujte skrytější útvary, které zde nejsou zmíněny, na hlavním diskuzním fóru APODu: Starship Asterisk. Mistr koláže nakonec ukryl i Vermeerovu fotomontáž k 10. výročí APODu na oslavu zítřejšího 15. výročí APODu.

Štítky: Starry Night, Van Gogh, Scavenger hunt


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »