Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

APOD má dnes 15 let

Uznání a copyright: Omluva: Vermeerovu Astronomovi a zeměměřiči; Repixelace obrazu: Rob Stevenson

Vítáme vás do patnáctého roku Astronomických snímků dne! Možná, že pro někoho je APOD stále na webu zdrojem konzistence. Stejně jako celých 15 let výběru snímků, psaní textu a editování webových stránek APODu občas pracovitý Robert Nemiroff (vlevo) a často houževnatý Jerry Bonnell (vpravo) jsou na obrázku nahoře a chystají další neotřelý snímek z našeho vesmíru. Ačkoliv se obrázek nahoře může zdát podobný rozmarnému Vermeerovu kompozitnímu obrázku z pátého výročí APODu, tak bystré oko postřehne, že letos byl digitálně repixelován s použitím mnoha z více než 5000 snímků APODu, které se během doby APODu objevily. (Dokážete najít některé pozoruhodné snímky APODu?) My z APODu bychom rádi zase jednou upřímně poděkovali vám čtenářům za trvalý zájem, podporu a mnoho laskavých sdělení.

Štítky: Apod, Anniversary, Fifteen years old, Mouse over


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »