Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa McNaught u NGC 1245

Uznání a copyright: Rich Richins

Jedna z mnoha komet pojmenovaná po svém objeviteli Robertu McNaughtovi katalogizovaná jako C/2009 R1 zdobí pozorovatelům na severní polokouli tento měsíc časnou ranní oblohu. Zde na snímku z 13. června z jižního Nového Mexika je vidět, jak se dlouhý iontový ohon komety McNaught táhne teleskopickým polem (je vložen i negativní snímek). Pozoruhodné je, že iontový ohon se pěkně prostírá před hvězdokupou NGC 1245 (vlevo nahoře) v souhvězdí Persea, asi 1,5 stupně od nádherné zelenavé hlavy neboli komy. Z komy také vyrůstá krátký, tlustý, prachový ohon. Kometa a hvězdy v pozadí se pochopitelně pohybují na pozemské obloze různou rychlostí. Ovšem digitální zpracování mnoha krátkých expozic umožnilo oddělit obrazy komety a hvězd, registrovat je, a rekombinovat do výsledného obrazu. Položte kurzor na obrázek, a uvidíte kometu bez hvězd pozadí. Rekombinované snímky ukazují jak pole bohaté na hvězdy, tak slabé detaily komety. Kometu McNaught lze nyní snadno uvidět i triedrem, ale v nadcházejících dnech se bude na východním obzoru nořit do svítání, jelikož se blíží k perihelu (největšímu přiblížení ke Slunci) 2. července.

Štítky: Kometa, Ion tail, Mcnaught, C/2009 r1, Ngc1245, Mouse over


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »