Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa McNaught u NGC 1245

Uznání a copyright: Rich Richins

Jedna z mnoha komet pojmenovaná po svém objeviteli Robertu McNaughtovi katalogizovaná jako C/2009 R1 zdobí pozorovatelům na severní polokouli tento měsíc časnou ranní oblohu. Zde na snímku z 13. června z jižního Nového Mexika je vidět, jak se dlouhý iontový ohon komety McNaught táhne teleskopickým polem (je vložen i negativní snímek). Pozoruhodné je, že iontový ohon se pěkně prostírá před hvězdokupou NGC 1245 (vlevo nahoře) v souhvězdí Persea, asi 1,5 stupně od nádherné zelenavé hlavy neboli komy. Z komy také vyrůstá krátký, tlustý, prachový ohon. Kometa a hvězdy v pozadí se pochopitelně pohybují na pozemské obloze různou rychlostí. Ovšem digitální zpracování mnoha krátkých expozic umožnilo oddělit obrazy komety a hvězd, registrovat je, a rekombinovat do výsledného obrazu. Položte kurzor na obrázek, a uvidíte kometu bez hvězd pozadí. Rekombinované snímky ukazují jak pole bohaté na hvězdy, tak slabé detaily komety. Kometu McNaught lze nyní snadno uvidět i triedrem, ale v nadcházejících dnech se bude na východním obzoru nořit do svítání, jelikož se blíží k perihelu (největšímu přiblížení ke Slunci) 2. července.

Štítky: Kometa, Ion tail, Mcnaught, C/2009 r1, Ngc1245, Mouse over


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »