Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa McNaught viditelná i neozbrojeným okem

Uznání a copyright: Jose Francisco Hernandez (Altamira Observartory)

Nová kometa se zjasňuje a očekává se, že se tento měsíc stane viditelná pouhým okem. Kometa C/2009 R1 (McNaught) má již impozantní ohon a nyní je vidět triedrem. Snímek nahoře včera pořídila observatoř Altamira na Kanárských ostrovech, kometa má asi 5 stupňů a na pozadí stop vzdálených hvězd ukazuje impozantní zelenou komu a dlouhý iontový ohon. I když předvídat jasnost komet je notoricky obtížné, tak podle současných odhadů by se měla kometa McNaught stát viditelnou pro pozorovatele na severní polokouli koncem června před východem a počátkem července po západu slunce. Tento ledovec na oběžné dráze kolem Slunce objevil minulý rok Robert McNaught, příští týden projde kolem Země a bude pokračovat v tání a o odvrhávání svých trosek při přiblížení ke Slunci až do počátku července. Po dosažení asi poloviční vzdálenosti Země-Slunce od Slunce by měla kometa rychle slábnout, jelikož se bude vzdalovat z vnitřní Sluneční soustavy.

Štítky: Kometa, Comet mcnaught, 2009 R1


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »