Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa McNaught viditelná i neozbrojeným okem

Uznání a copyright: Jose Francisco Hernandez (Altamira Observartory)

Nová kometa se zjasňuje a očekává se, že se tento měsíc stane viditelná pouhým okem. Kometa C/2009 R1 (McNaught) má již impozantní ohon a nyní je vidět triedrem. Snímek nahoře včera pořídila observatoř Altamira na Kanárských ostrovech, kometa má asi 5 stupňů a na pozadí stop vzdálených hvězd ukazuje impozantní zelenou komu a dlouhý iontový ohon. I když předvídat jasnost komet je notoricky obtížné, tak podle současných odhadů by se měla kometa McNaught stát viditelnou pro pozorovatele na severní polokouli koncem června před východem a počátkem července po západu slunce. Tento ledovec na oběžné dráze kolem Slunce objevil minulý rok Robert McNaught, příští týden projde kolem Země a bude pokračovat v tání a o odvrhávání svých trosek při přiblížení ke Slunci až do počátku července. Po dosažení asi poloviční vzdálenosti Země-Slunce od Slunce by měla kometa rychle slábnout, jelikož se bude vzdalovat z vnitřní Sluneční soustavy.

Štítky: Kometa, Comet mcnaught, 2009 R1


29. vesmírný týden 2019

29. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 15. 7. do 21. 7. 2019. Měsíc bude v úplňku a nastane jeho částečné zatmění. Během noci je vidět Jupiter a Saturn, k nimž se přidává i Neptun a nad ránem Uran. Aktivita Slunce je velmi nízká. Indie letí k Měsíci, koncem týdne čekáme dva starty k ISS. Hayabusa 2 provedla druhý odběr vzorků z planetky Ryugu. Raketa Proton-M vynesla dalekohled Spektr-RG, raketa Vega selhala. Před 50 lety přistáli lidé na Měsíci a před 25 lety dopadaly první kusy komety na Jupiter.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Nočné svietiace oblaky

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2019 obdržel snímek „Nočné svietiace oblaky“, jehož autorem je Jakub Zahuranec   Noční svítící oblaka, nebo „nočné svietiace oblaky“, v rodné řeči autora snímku Jakuba Zahurance ze Slovenska, jsou krásným úkazem. Chtělo by se říci

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zatmění Měsíce 17.06.2019 22:20

zatmění Měsíce 17.06.2019 22:20

Další informace »