Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odrazy od měsíčního robota Lunochod

Uznání: Lavochkin Association

Možná, že to vypadá jako nějaký mimozemský robot, ale toto zařízení bylo vytvořeno zde na Zemi, vypuštěno v roce 1970 na Měsíc a nyní odráží vědecky zajímavé laserové paprsky. Sovětská kosmická sonda Luna 17 přistála jako první dálkové řízený robot na Měsíci 17. listopadu 1970. Lunochod 1 vážil necelých 2000 liber (756 kg) a byl navržen pracovat 90 dní, dálkově řízený pětičlenným týmem nedaleko Moskvy v SSSR. Projíždění Lunochodu 1 měsíčním Mořem dešťů (Mare Imbrium) po dobu 11 měsíců je jedním z největších úspěchů sovětského programu lunárního výzkumu. Práce Lunochodu byla oficiálně ukončena v roce 1971. Letos ovšem měsíční družice NASA Lunar Reconnaissance Orbiter objevila polohu vozítka. A se známou polohou odrážeč tohoto starého robota úspěšně odrazil laserové pulzy. Odrážení laserových pulzů od tohoto a dalších laserových reflektorů může poskytnout údaje o vzdálenosti k Měsíci na jeho oběžné dráze s milimetrovými odchylkami a může tak pomoci ověřit složení Měsíce a prověřovat gravitační teorie.

Štítky: Měsíc, Laser, Lunokhod


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše v Plejádách

Další informace »