Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Odrazy od měsíčního robota Lunochod

Uznání: Lavochkin Association

Možná, že to vypadá jako nějaký mimozemský robot, ale toto zařízení bylo vytvořeno zde na Zemi, vypuštěno v roce 1970 na Měsíc a nyní odráží vědecky zajímavé laserové paprsky. Sovětská kosmická sonda Luna 17 přistála jako první dálkové řízený robot na Měsíci 17. listopadu 1970. Lunochod 1 vážil necelých 2000 liber (756 kg) a byl navržen pracovat 90 dní, dálkově řízený pětičlenným týmem nedaleko Moskvy v SSSR. Projíždění Lunochodu 1 měsíčním Mořem dešťů (Mare Imbrium) po dobu 11 měsíců je jedním z největších úspěchů sovětského programu lunárního výzkumu. Práce Lunochodu byla oficiálně ukončena v roce 1971. Letos ovšem měsíční družice NASA Lunar Reconnaissance Orbiter objevila polohu vozítka. A se známou polohou odrážeč tohoto starého robota úspěšně odrazil laserové pulzy. Odrážení laserových pulzů od tohoto a dalších laserových reflektorů může poskytnout údaje o vzdálenosti k Měsíci na jeho oběžné dráze s milimetrovými odchylkami a může tak pomoci ověřit složení Měsíce a prověřovat gravitační teorie.

Štítky: Měsíc, Laser, Lunokhod


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »