Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd a tajinastes

Uznání a copyright: Daniel López

Kterou bizarní planetu obývají tyto cizí bytosti? Samozřejmě že Zemi. Na této dobře komponované scéně oblohu vyplňují soustředné stopy hvězd kolem severního nebeského pólu. Stopy hvězd fotografové s kamerou na stativu dobře znají, při dlouhých expozicích odrážejí zemskou rotaci kolem své osy. Ale přidání životních forem, které zírají k nebi, se mnoha pozemšťanům může zdát divné. Jedná se o červené tajinastes z Kanárských ostrovů, vzácné květiny, které rostou až do výšky 3 metrů. Tajinastes se ukrývají mezi skalisky vulkanického terénu, kvetou na jaře a začátkem léta a po dozrání semen odumírají. Vlevo dole se pod nebeským pólem na vzdáleném obzoru nachází sopka Teide.

Štítky: Kanárské ostrovy, Stopy hvězd, Tenerife, Tajinastes, Aliens


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »