Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd a tajinastes

Uznání a copyright: Daniel López

Kterou bizarní planetu obývají tyto cizí bytosti? Samozřejmě že Zemi. Na této dobře komponované scéně oblohu vyplňují soustředné stopy hvězd kolem severního nebeského pólu. Stopy hvězd fotografové s kamerou na stativu dobře znají, při dlouhých expozicích odrážejí zemskou rotaci kolem své osy. Ale přidání životních forem, které zírají k nebi, se mnoha pozemšťanům může zdát divné. Jedná se o červené tajinastes z Kanárských ostrovů, vzácné květiny, které rostou až do výšky 3 metrů. Tajinastes se ukrývají mezi skalisky vulkanického terénu, kvetou na jaře a začátkem léta a po dozrání semen odumírají. Vlevo dole se pod nebeským pólem na vzdáleném obzoru nachází sopka Teide.

Štítky: Kanárské ostrovy, Stopy hvězd, Tenerife, Tajinastes, Aliens


48. vesmírný týden 2022

48. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 11. do 4. 12. 2022. Měsíc bude v první čtvrti a ukáže se písmeno X. Večer můžeme na jihu pozorovat Saturn a Jupiter a na východě Mars. Aktivita Slunce je nízká. Kometa 29P výrazně zjasnila. Český vojenský pilot Aleš Svoboda se stal záložním astronautem ESA. Orion se dostal na protáhlou dráhu kolem Měsíce. K ISS přiletěla nákladní loď Dragon mimo jiné s další dvojicí rolovacích solárních panelů iROSA. Před 155 lety, 3. prosince 1867, se narodil významný český astronom, spoluzakladatel hvězdárny v Ondřejově, jeden ze zakládajících členů ČAS a její dlouholetý předseda František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6883 SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2022 získal snímek „NGC 6883“, jehož autorem je Pavol Kollarik     Končí léto a některá souhvězdí se pomalu z noční oblohy začínají ztrácet, abychom se s nimi setkali opět za půl roku. Máme zde tedy jednu z letošních

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxia M33

Vybavenie: EQ5Pro, podomácky vyrobený newton 100/500, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, DSS, Siril, Adobe photoshop 88x180 sec. Lights gain5, offset115 pri -10°C, 100 bias, 30 flats, 30 darkflats, 50 darks.

Další informace »