Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Částečné zatmění Měsíce

Uznání a copyright: Brad Riza

Co se to stalo s Měsícem? Minulý víkend se zase jednou část Měsíce pohybovala stínem Země. To se v průměru stává jednou, dvakrát ročně, jelikož je dráha Měsíce kolem Země mírně skloněna. Úplněk na snímku nahoře jednak částečně zakrývají mraky a jednak je zčásti vpravo nahoře potěmnělý od zemského stínu. Pokud to mraky dovolily, tak částečné zatmění Měsíce bylo vidět z té poloviny Země, která byla zrovna při zatmění natočena k Měsíci, včetně většiny zemí omývaných Tichým oceánem. V úzkém proužku jižního Tichého oceánu bude 11. července viditelné úplné zatmění Slunce.

Štítky: Měsíc, Slunce, Partial lunar eclipse


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »