Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stromy, nebe, galaktické oko

Uznání a copyright: Credit:

Je v oku toho, kdo se dívá krása? Ten složitý obraz nahoře sestavil tento měsíc hravý fotograf s okem na obloze z osmi snímků nad ostrovem Réunion v Indickém oceánu. Úplný záběr z rybího oka ukazuje všechno nad obzorem včetně lampami osvětlené krajiny u okrajů a oblohy v zenitu přímo nad hlavou. Tento snímek může být ovšem ještě více než jenom krásný, může sloužit pro scavenger hunt. Dokážete najít fotografův stan, svah sopky (aktivní Piton de la Fournaise), malebný břeh a světla nedalekého města Saint Philippe? Jedním z pozoruhodných rysů obrázku nahoře je, že jeho střed obsahuje úplný střed naší Mléčné dráhy.

Štítky: Galaktický střed, Stromy, Scavenger hunt


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »