Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rychlá kulka z kosmického výstřelu N49

Uznání: X-ray: NASA/CXC/Penn State/S. Park et al.; Optical: NASA/STScI/UIUC/Y. H. Chu & R. Williams et al.

Co je to za podivný modrý blob zcela vpravo? Nikdo si není jistý, ale mohlo by jít o uhánějící zbytek silné supernovy, která byla nečekaně nesouměrná. Tento nádherný kompozitní snímek založený na datech z kosmických dalekohledů Chandra a Hubble posévají rozzářené trosky po výbuchu supernovy N49. V asi 30 světelných let velké oblasti v naší sousední galaxii Velkém Magellanově mračnu jsou žlutě vidět svítící viditelné filamenty a modře horký rentgenový plyn. Světlo z původního výbuchu poprvé dosáhlo Zemi už před tisícovkami let, ale N49 také vyznačuje polohu dalšího energetického vzplanutí, etrémně intenzivního gama záblesku, který zhruba před 30 lety 5. března 1979 detekovaly družice. Zdroj události z 5. března se nyní přisuzuje magnetaru, vysoce zmagnetizované rotující neutronové hvězdě, která též vznikla při starodávné explozi, ze které zůstal zbytek po supernově N49. Magnetar je vidět v horní části snímku a mračnem trosek po supernově uhání rychlostí přes 70 tisíc kilometrů za hodinu. Ten modrý blob zcela vpravo mohl být ovšem vyvržen asymetricky už při výbuchu hmotné hvězdy. Pokud je tomu skutečně tak, tak se pohybuje rychlostí přes 7 miliónů kilometrů za hodinu.

Štítky: Zbytek supernovy, Horký plyn, N49, Mouse over


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »