Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rychlá kulka z kosmického výstřelu N49

Uznání: X-ray: NASA/CXC/Penn State/S. Park et al.; Optical: NASA/STScI/UIUC/Y. H. Chu & R. Williams et al.

Co je to za podivný modrý blob zcela vpravo? Nikdo si není jistý, ale mohlo by jít o uhánějící zbytek silné supernovy, která byla nečekaně nesouměrná. Tento nádherný kompozitní snímek založený na datech z kosmických dalekohledů Chandra a Hubble posévají rozzářené trosky po výbuchu supernovy N49. V asi 30 světelných let velké oblasti v naší sousední galaxii Velkém Magellanově mračnu jsou žlutě vidět svítící viditelné filamenty a modře horký rentgenový plyn. Světlo z původního výbuchu poprvé dosáhlo Zemi už před tisícovkami let, ale N49 také vyznačuje polohu dalšího energetického vzplanutí, etrémně intenzivního gama záblesku, který zhruba před 30 lety 5. března 1979 detekovaly družice. Zdroj události z 5. března se nyní přisuzuje magnetaru, vysoce zmagnetizované rotující neutronové hvězdě, která též vznikla při starodávné explozi, ze které zůstal zbytek po supernově N49. Magnetar je vidět v horní části snímku a mračnem trosek po supernově uhání rychlostí přes 70 tisíc kilometrů za hodinu. Ten modrý blob zcela vpravo mohl být ovšem vyvržen asymetricky už při výbuchu hmotné hvězdy. Pokud je tomu skutečně tak, tak se pohybuje rychlostí přes 7 miliónů kilometrů za hodinu.

Štítky: Zbytek supernovy, Horký plyn, N49, Mouse over


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »