Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rychlá kulka z kosmického výstřelu N49

Uznání: X-ray: NASA/CXC/Penn State/S. Park et al.; Optical: NASA/STScI/UIUC/Y. H. Chu & R. Williams et al.

Co je to za podivný modrý blob zcela vpravo? Nikdo si není jistý, ale mohlo by jít o uhánějící zbytek silné supernovy, která byla nečekaně nesouměrná. Tento nádherný kompozitní snímek založený na datech z kosmických dalekohledů Chandra a Hubble posévají rozzářené trosky po výbuchu supernovy N49. V asi 30 světelných let velké oblasti v naší sousední galaxii Velkém Magellanově mračnu jsou žlutě vidět svítící viditelné filamenty a modře horký rentgenový plyn. Světlo z původního výbuchu poprvé dosáhlo Zemi už před tisícovkami let, ale N49 také vyznačuje polohu dalšího energetického vzplanutí, etrémně intenzivního gama záblesku, který zhruba před 30 lety 5. března 1979 detekovaly družice. Zdroj události z 5. března se nyní přisuzuje magnetaru, vysoce zmagnetizované rotující neutronové hvězdě, která též vznikla při starodávné explozi, ze které zůstal zbytek po supernově N49. Magnetar je vidět v horní části snímku a mračnem trosek po supernově uhání rychlostí přes 70 tisíc kilometrů za hodinu. Ten modrý blob zcela vpravo mohl být ovšem vyvržen asymetricky už při výbuchu hmotné hvězdy. Pokud je tomu skutečně tak, tak se pohybuje rychlostí přes 7 miliónů kilometrů za hodinu.

Štítky: Zbytek supernovy, Horký plyn, N49, Mouse over


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »