Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nad Aurora Australis

Uznání: ISS Expedition 23 Crew, ISAL, NASA

Astronauté na palubě Mezinárodní kosmické stanice měli 29. května ze své pozice 350 kilometrů nad jižním Indickým oceánem při pohledu na jih příležitost sledovat tuto obří zelenou stuhu, která se třpytila pod nimi. Jde o polární záři, neboli aurora australis, neboli jižní světla, posouvající se svítící pásy, které jsou běžně vidět i ve vysokých severních šířkách, kde se jim ovšem říká aurora borealis neboli severní světla. Sever nebo jih, příčina je stejná, jelikož energetické, nabité částice z magnetosféry vnikají v blízkosti zemských pólů do atmosféry. Tyto energetické částice ve výškách nad 100 kilometrů excitují atomy kyslíku a vytvářejí charakteristické zelenavé světlo. Polární záři z 29. května nejspíše vyvolala interakce magnetosféry s koronálním výtryskem hmoty ze 24. května na Slunci.

Štítky: Polární záře, ISS, Southern lights


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »