Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nad Aurora Australis

Uznání: ISS Expedition 23 Crew, ISAL, NASA

Astronauté na palubě Mezinárodní kosmické stanice měli 29. května ze své pozice 350 kilometrů nad jižním Indickým oceánem při pohledu na jih příležitost sledovat tuto obří zelenou stuhu, která se třpytila pod nimi. Jde o polární záři, neboli aurora australis, neboli jižní světla, posouvající se svítící pásy, které jsou běžně vidět i ve vysokých severních šířkách, kde se jim ovšem říká aurora borealis neboli severní světla. Sever nebo jih, příčina je stejná, jelikož energetické, nabité částice z magnetosféry vnikají v blízkosti zemských pólů do atmosféry. Tyto energetické částice ve výškách nad 100 kilometrů excitují atomy kyslíku a vytvářejí charakteristické zelenavé světlo. Polární záři z 29. května nejspíše vyvolala interakce magnetosféry s koronálním výtryskem hmoty ze 24. května na Slunci.

Štítky: Polární záře, ISS, Southern lights


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P na soumračném nebi

Když počasí nespolupracuje.

Další informace »