Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká kosmická stanice nad Zemí

Uznání: STS-131 Crew, Expedition 23 Crew, NASA

Mezinárodní kosmická stanice je největším objektem ve vesmíru, který kdy lidé stvořili. Obvod stanice nyní přesahuje plochu dvou fotbalových hřišť, i když jen malou část tvoří lidmi obyvatelné moduly. Stanice je tak velká, že nemohla být vypuštěna najednou, ale staví se postupně, přičemž velké části pravidelně dodávají raketoplány. Pro svoji činnost ISS potřebuje velké nosníky, některé delší než 15 metrů s hmotností přes 10 000 kilogramů, aby se udržela tuhost a mohla se rozvádět elektřina a chladící kapaliny. Na snímku nahoře je část této velice velké kosmické stanice, tak jak ji za letu STS-131 z okna vyfotografovala posádka raketoplánu Discovery. V popředí je vidět japonský výzkumný modul Kibo, zatímco vlevo je vidět velký nosník. Temnotu vesmíru krájí zcela vpravo srpek Země.

Štítky: Země, ISS, Kibo module


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »