Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká kosmická stanice nad Zemí

Uznání: STS-131 Crew, Expedition 23 Crew, NASA

Mezinárodní kosmická stanice je největším objektem ve vesmíru, který kdy lidé stvořili. Obvod stanice nyní přesahuje plochu dvou fotbalových hřišť, i když jen malou část tvoří lidmi obyvatelné moduly. Stanice je tak velká, že nemohla být vypuštěna najednou, ale staví se postupně, přičemž velké části pravidelně dodávají raketoplány. Pro svoji činnost ISS potřebuje velké nosníky, některé delší než 15 metrů s hmotností přes 10 000 kilogramů, aby se udržela tuhost a mohla se rozvádět elektřina a chladící kapaliny. Na snímku nahoře je část této velice velké kosmické stanice, tak jak ji za letu STS-131 z okna vyfotografovala posádka raketoplánu Discovery. V popředí je vidět japonský výzkumný modul Kibo, zatímco vlevo je vidět velký nosník. Temnotu vesmíru krájí zcela vpravo srpek Země.

Štítky: Země, ISS, Kibo module


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »