Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká kosmická stanice nad Zemí

Uznání: STS-131 Crew, Expedition 23 Crew, NASA

Mezinárodní kosmická stanice je největším objektem ve vesmíru, který kdy lidé stvořili. Obvod stanice nyní přesahuje plochu dvou fotbalových hřišť, i když jen malou část tvoří lidmi obyvatelné moduly. Stanice je tak velká, že nemohla být vypuštěna najednou, ale staví se postupně, přičemž velké části pravidelně dodávají raketoplány. Pro svoji činnost ISS potřebuje velké nosníky, některé delší než 15 metrů s hmotností přes 10 000 kilogramů, aby se udržela tuhost a mohla se rozvádět elektřina a chladící kapaliny. Na snímku nahoře je část této velice velké kosmické stanice, tak jak ji za letu STS-131 z okna vyfotografovala posádka raketoplánu Discovery. V popředí je vidět japonský výzkumný modul Kibo, zatímco vlevo je vidět velký nosník. Temnotu vesmíru krájí zcela vpravo srpek Země.

Štítky: Země, ISS, Kibo module


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »