Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká kosmická stanice nad Zemí

Uznání: STS-131 Crew, Expedition 23 Crew, NASA

Mezinárodní kosmická stanice je největším objektem ve vesmíru, který kdy lidé stvořili. Obvod stanice nyní přesahuje plochu dvou fotbalových hřišť, i když jen malou část tvoří lidmi obyvatelné moduly. Stanice je tak velká, že nemohla být vypuštěna najednou, ale staví se postupně, přičemž velké části pravidelně dodávají raketoplány. Pro svoji činnost ISS potřebuje velké nosníky, některé delší než 15 metrů s hmotností přes 10 000 kilogramů, aby se udržela tuhost a mohla se rozvádět elektřina a chladící kapaliny. Na snímku nahoře je část této velice velké kosmické stanice, tak jak ji za letu STS-131 z okna vyfotografovala posádka raketoplánu Discovery. V popředí je vidět japonský výzkumný modul Kibo, zatímco vlevo je vidět velký nosník. Temnotu vesmíru krájí zcela vpravo srpek Země.

Štítky: Země, ISS, Kibo module


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše míří do Plejád

Další informace »