Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stephanův kvintet

Uznání: Image Data: Hubble Legacy Archive, ESA, NASA; Processing: Hunter Wilson

Na tomto pěkném snímku z rozsáhlého souboru dat Hubble Legacy Archive je první kompaktní skupina galaxií Stephanův kvintet. Čtyři galaxie vzdálené asi 300 miliónů světelných let jsou vzájemně vázány při kosmickém tanci opakovaných vzájemných přiblížení. Navíc je snadné spatřit i galaxii mimo skupinu. Ty čtyři interagující galaxie (NGC 7319, 7318A, 7318B a 7317) mají žlutavý odstín a mají zborcené smyčky a ohony, které vyrostly pod rušivým vlivem gravitačních slapů. Ta větší modravá galaxie NGC 7320 je mnohem blíže než ty ostatní. Je vzdálená jen 40 miliónů světelných let a není součástí interagující skupiny. V této galaxii v popředí lze na Hubblově snímku dokonce vidět i jednotlivé hvězdy, a už jenom to naznačuje, že je mnohem blíže než ostatní. Stephanův kvintet leží v hranicích vysoko letícího souhvězdí Pegasa.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Stephanův kvintet, Interacting galaxies, Hcg 92, Hubble legacy archive


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »