Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hmotná hvězda v NGC 6357

Uznání: NASA, ESA and J. M. Apellániz (IAA, Spain)

Z neznámých důvodů se v NGC 6357 utváří jedny z nejhmotnějších dosud objevených hvězd. Jedna taková hmotná hvězda poblíž středu NGC 6357 je vidět nahoře, jak si svým energetickým světlem v okolním plynu a prachu utváří svůj mezihvězdný hrad. Složité vzory v širší mlhovině jsou způsobovány komplexními interakcemi mezi mezihvězdnými větry, radiačními tlaky, magnetickými poli a gravitací. Celková záře mlhoviny pochází z emise světla ionizovaného vodíku. NGC 6357 se nachází vedle více zřetelné mlhoviny Kočičí tlapka a obsahuje otevřenou hvězdokupu Pismis 24, která je domovem mnoha velice jasných a modrých hvězd. Zobrazená centrální část NGC 6357 má asi 10 světelných let a nachází se asi 8000 světelných let daleko v souhvězdí Štíra (Scorpion).

Štítky: Hmotné hvězdy, NGC 6357, Primis 24


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »