Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pole tmavých dun v kráteru Proctor na Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Byl tento snímek pořízen mikroskopem nebo dalekohledem? Možná vám pomůže tato nápověda: kdyby ty tmavé útvary byly baktérie, tak by každý z nich měřil víc než fotbalové hřiště. To co ve skutečnosti vidíme jsou velké písčité duny na dně kráteru Proctor na Marsu. Snímek nahoře pořídila kamera HiRISE na palubě družice Marsu MRO (Mars Reconnaissance Orbiter). Tmavé vlny dun nejspíše vznikly teprve nedávno, později než světlejší horniny, které jak se zdá pokrývají a zřejmě se všudypřítomnými větry pomalu posouvají. Duny povstaly z komplexního prostředí z písečného povrchu za silných větrů na Marsu. Duny podobné jako ty v kráteru Proctor poprvé před více než 35 lety spatřila sonda Mariner 9.

Štítky: Mars, Sand dunes, Procter Crater


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »