Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pole tmavých dun v kráteru Proctor na Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Byl tento snímek pořízen mikroskopem nebo dalekohledem? Možná vám pomůže tato nápověda: kdyby ty tmavé útvary byly baktérie, tak by každý z nich měřil víc než fotbalové hřiště. To co ve skutečnosti vidíme jsou velké písčité duny na dně kráteru Proctor na Marsu. Snímek nahoře pořídila kamera HiRISE na palubě družice Marsu MRO (Mars Reconnaissance Orbiter). Tmavé vlny dun nejspíše vznikly teprve nedávno, později než světlejší horniny, které jak se zdá pokrývají a zřejmě se všudypřítomnými větry pomalu posouvají. Duny povstaly z komplexního prostředí z písečného povrchu za silných větrů na Marsu. Duny podobné jako ty v kráteru Proctor poprvé před více než 35 lety spatřila sonda Mariner 9.

Štítky: Mars, Sand dunes, Procter Crater


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »