Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tekoucí písečné duny barchany na Marsu

Credit: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Kdy se Mars chová jako kapalina? Ačkoliv kapaliny rychle mrznou a vypařují se do řídké atmosféry Marsu, tak vytrvalé větry mohou způsobovat zdání, že písečné duny tečou a dokonce kapají jako kapalina. Na snímku nahoře jsou vpravo dvě ploché náhorní mesas na jihu Marsu, kde se právě roční období mění z jara na léto. Na snímku je zcela vlevo také vidět světlá kopule na vrcholu kopce. Jak větry foukají zprava doleva, tak foukající písek na kopcích a kolem nich zanechává pitoreskní žilky. Ty tmavé obloukovité kapky jemného písku se nazývají barchany a jsou to meziplanetární bratranci podobných pozemských písečných útvarů. Barchany se mohou neporušené pohybovat po větru a dokonce mohou procházet jeden druhým. Větry na jihu Marsu v několika posledních týdnech zvedly prach a nyní jsou sledovány, zda se rozšíří do další slavné celoplanetární marťanské písečné bouře.

Štítky: Mars, Písek, Vítr


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »