Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tekoucí písečné duny barchany na Marsu

Credit: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Kdy se Mars chová jako kapalina? Ačkoliv kapaliny rychle mrznou a vypařují se do řídké atmosféry Marsu, tak vytrvalé větry mohou způsobovat zdání, že písečné duny tečou a dokonce kapají jako kapalina. Na snímku nahoře jsou vpravo dvě ploché náhorní mesas na jihu Marsu, kde se právě roční období mění z jara na léto. Na snímku je zcela vlevo také vidět světlá kopule na vrcholu kopce. Jak větry foukají zprava doleva, tak foukající písek na kopcích a kolem nich zanechává pitoreskní žilky. Ty tmavé obloukovité kapky jemného písku se nazývají barchany a jsou to meziplanetární bratranci podobných pozemských písečných útvarů. Barchany se mohou neporušené pohybovat po větru a dokonce mohou procházet jeden druhým. Větry na jihu Marsu v několika posledních týdnech zvedly prach a nyní jsou sledovány, zda se rozšíří do další slavné celoplanetární marťanské písečné bouře.

Štítky: Mars, Písek, Vítr


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »