Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Předpověď globálního oteplování

Uznání a copyright: Robert A. Rohde, Global Warming Art

O kolik se ohřeje povrch Země za života našich dětí? Nikdo s jistotou neví. Při srovnání s minulými 100 milióny let Země nyní prochází poměrně studenou vlnou možná asi čtyři stupně Celsia pod průměrem. Ovšem údaje za posledních 100 let ukazují, že se průměrná globální teplota Země zvýšila skoro o jeden stupeň Celsia. Jen málo lidí nesouhlasí, že toto nedávné globální oteplení není skutečné a Mezivládní panel pro změny klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change - IPCC) dospěl k závěru, že toto oteplení jsme způsobili my lidé a že bude nejspíše pokračovat. Předpovědní mapa nahoře ukazuje budoucí vzrůst teploty, který může způsobit stoupání mořské hladiny, změnu srážek a roztátí většiny ledu na pólech. To vše může mít důsledky na místní zemědělství a globální ekonomiku. Množství slunečního světla, které dopadá na povrch Země a ohřívá ji mohou omezit geoinženýrské projekty včetně umělého vzniku oblačnosti.

Štítky: Země, Teplota, Global warming


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »