Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Předpověď globálního oteplování

Uznání a copyright: Robert A. Rohde, Global Warming Art

O kolik se ohřeje povrch Země za života našich dětí? Nikdo s jistotou neví. Při srovnání s minulými 100 milióny let Země nyní prochází poměrně studenou vlnou možná asi čtyři stupně Celsia pod průměrem. Ovšem údaje za posledních 100 let ukazují, že se průměrná globální teplota Země zvýšila skoro o jeden stupeň Celsia. Jen málo lidí nesouhlasí, že toto nedávné globální oteplení není skutečné a Mezivládní panel pro změny klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change - IPCC) dospěl k závěru, že toto oteplení jsme způsobili my lidé a že bude nejspíše pokračovat. Předpovědní mapa nahoře ukazuje budoucí vzrůst teploty, který může způsobit stoupání mořské hladiny, změnu srážek a roztátí většiny ledu na pólech. To vše může mít důsledky na místní zemědělství a globální ekonomiku. Množství slunečního světla, které dopadá na povrch Země a ohřívá ji mohou omezit geoinženýrské projekty včetně umělého vzniku oblačnosti.

Štítky: Země, Teplota, Global warming


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše za denního světla mobilem přes dalekohled.

Další informace »