Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Předpověď globálního oteplování

Uznání a copyright: Robert A. Rohde, Global Warming Art

O kolik se ohřeje povrch Země za života našich dětí? Nikdo s jistotou neví. Při srovnání s minulými 100 milióny let Země nyní prochází poměrně studenou vlnou možná asi čtyři stupně Celsia pod průměrem. Ovšem údaje za posledních 100 let ukazují, že se průměrná globální teplota Země zvýšila skoro o jeden stupeň Celsia. Jen málo lidí nesouhlasí, že toto nedávné globální oteplení není skutečné a Mezivládní panel pro změny klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change - IPCC) dospěl k závěru, že toto oteplení jsme způsobili my lidé a že bude nejspíše pokračovat. Předpovědní mapa nahoře ukazuje budoucí vzrůst teploty, který může způsobit stoupání mořské hladiny, změnu srážek a roztátí většiny ledu na pólech. To vše může mít důsledky na místní zemědělství a globální ekonomiku. Množství slunečního světla, které dopadá na povrch Země a ohřívá ji mohou omezit geoinženýrské projekty včetně umělého vzniku oblačnosti.

Štítky: Země, Teplota, Global warming


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »