Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma oblohy nad jezerem Salda

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Jak se přiblíží půlnoc, tak se objeví i nádherná obloha. To byl případ z minulého měsíce na břehu jezera Salda v jihozápadním Turecku. Na panorámatu noční oblohy nahoře jsou v popředí vidět pískovce a přes jezero světla budov. Při pohledu nahoru jsou přímo před námi hvězdy Orionu, zatímco vlevo od něho je nejjasnější hvězda oblohy Sirius. Vpravo od Orionu je hned nad obzorem otevřená hvězdokupa. Plejády. Po obloze se vypíná oblouk centrálního pásu naší Mléčné dráhy. Vysoko uprostřed jsou vidět hvězdy Castor a Pollux. Jezero Salda je proslavené svojí modrou barvou, která je trochu poznat i na snímku nahoře.

Štítky: Mléčná dráha, Orion, Turkey


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »