Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma oblohy nad jezerem Salda

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Jak se přiblíží půlnoc, tak se objeví i nádherná obloha. To byl případ z minulého měsíce na břehu jezera Salda v jihozápadním Turecku. Na panorámatu noční oblohy nahoře jsou v popředí vidět pískovce a přes jezero světla budov. Při pohledu nahoru jsou přímo před námi hvězdy Orionu, zatímco vlevo od něho je nejjasnější hvězda oblohy Sirius. Vpravo od Orionu je hned nad obzorem otevřená hvězdokupa. Plejády. Po obloze se vypíná oblouk centrálního pásu naší Mléčné dráhy. Vysoko uprostřed jsou vidět hvězdy Castor a Pollux. Jezero Salda je proslavené svojí modrou barvou, která je trochu poznat i na snímku nahoře.

Štítky: Mléčná dráha, Orion, Turkey


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety

Další informace »