Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hmotné hvězdy v NGC 6357

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)

V rozlehlém komplexu emisních mlhovin NGC 6357 vzdáleném asi 8000 světelných let v ocasu souhvězdí Štíra (Scorpius) leží hmotné hvězdy. Těsně pod středem tohoto podrobného pohledu na NGC 6357 se nachází hvězdokupa Pismis 24, ve které jsou i jedny z nejhmotnějších známých hvězd v galaxi o hmotnostech 100 krát větších než Slunce. Jasná centrální oblast také obsahuje prašné pilíře molekulárního plynu, kde se před slídivými zraky optických přístrojů nejspíše ukrývají hmotné protohvězdy. Mezihvězdný vítr a energetická radiace z mladých nově vzniklých hmotných hvězd vykrájely spletité útvary. Tento fascinující teleskopický pohled zabírá v odhadované vzdálenosti NGC 6357 něco méně jak 50 světelných let.

Štítky: Star-formation, Emisní mlhovina, NGC 6357


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »