Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skvrnitý povrch Betelgeuse

Uznání: Xavier Haubois (Observatoire de Paris) et al.

Betelgeuse je opravdu velká hvězda. Pokud by byla ve středu naší Sluneční soustavy, tak by sahala až k dráze Jupiteru. Betelgeuse je ale podobně jako všechny hvězdy kromě Slunce tak daleko, že se i v těch největších dalekohledech jeví jako prostý bod. Astronomové přesto s využitím interferometrie na infračervených vlnových délkách dokáží rozlišit povrch Betelgeuse a rekonstruovat tento snímek rudého veleobra. Tento neobvyklý obrázek ukazuje dvě velké jasné hvězdné skvrny. Tyto skvrny potenciálně představují ohromné konvektivní buňky, které stoupají zpod povrchu veleobra. Jsou jasné, protože jsou teplejší než zbytek povrchu, ale obě skvrny a povrch jsou chladnější než Slunce. Betelgeuse, též známá jako Alfa Orionis, je daleko asi 600 světelných let.

Štítky: Orion, Betelgeuse, Infračervený, Star spot, Interferometry


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »