Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotorový mrak nad Uruguayí

Uznání a copyright: Daniela Mirner Eberl

Jaký je to druh mraku? Je to rotorový mrak. Tyto vzácné dlouhé mraky se mohou tvořit blízko postupující studené fronty. Tah vzduchu dolů z postupující studené fronty může způsobit vzestup vlhkého teplého vzduchu, ochlazení pod teplotu rosného bodu a tedy vznik mraku. Pokud k tomu dojde uniformně podél celé fronty, tak se může utvořit rotorový mrak. Vzduch může u rotorových mraků cirkulovat i podél dlouhé horizontální osy. Nepředpokládá se, že by se rotorový mrak mohl přeměnit na tornádo. Na rozdíl od podobného návějového mraku je rotorový mrak, což je druh hlavového (arcus) mraku, od svého rodičovského cumulonimbu zcela oddělen. Na snímku nahoře z ledna 2009 se rotorový mrak táhne do dálky nad pláží Las Olas v Maldonado v Uruguayi.

Štítky: Počasí, Roll cloud, Uruguay


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »