Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotorový mrak nad Uruguayí

Uznání a copyright: Daniela Mirner Eberl

Jaký je to druh mraku? Je to rotorový mrak. Tyto vzácné dlouhé mraky se mohou tvořit blízko postupující studené fronty. Tah vzduchu dolů z postupující studené fronty může způsobit vzestup vlhkého teplého vzduchu, ochlazení pod teplotu rosného bodu a tedy vznik mraku. Pokud k tomu dojde uniformně podél celé fronty, tak se může utvořit rotorový mrak. Vzduch může u rotorových mraků cirkulovat i podél dlouhé horizontální osy. Nepředpokládá se, že by se rotorový mrak mohl přeměnit na tornádo. Na rozdíl od podobného návějového mraku je rotorový mrak, což je druh hlavového (arcus) mraku, od svého rodičovského cumulonimbu zcela oddělen. Na snímku nahoře z ledna 2009 se rotorový mrak táhne do dálky nad pláží Las Olas v Maldonado v Uruguayi.

Štítky: Počasí, Roll cloud, Uruguay


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »