Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotorový mrak nad Uruguayí

Uznání a copyright: Daniela Mirner Eberl

Jaký je to druh mraku? Je to rotorový mrak. Tyto vzácné dlouhé mraky se mohou tvořit blízko postupující studené fronty. Tah vzduchu dolů z postupující studené fronty může způsobit vzestup vlhkého teplého vzduchu, ochlazení pod teplotu rosného bodu a tedy vznik mraku. Pokud k tomu dojde uniformně podél celé fronty, tak se může utvořit rotorový mrak. Vzduch může u rotorových mraků cirkulovat i podél dlouhé horizontální osy. Nepředpokládá se, že by se rotorový mrak mohl přeměnit na tornádo. Na rozdíl od podobného návějového mraku je rotorový mrak, což je druh hlavového (arcus) mraku, od svého rodičovského cumulonimbu zcela oddělen. Na snímku nahoře z ledna 2009 se rotorový mrak táhne do dálky nad pláží Las Olas v Maldonado v Uruguayi.

Štítky: Počasí, Roll cloud, Uruguay


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »