Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zelený záblesk ze Slunce

Uznání a copyright: Juan José Manzano (Grupo de Observadores Astronómicos de Tenerife)

Mnoho lidí si myslí, že je to jen mýtus. Další si myslí, že je to sice pravda, ale že příčina je neznámá. Dobrodruzi se pyšní tím, že to viděli. Jde o zelený záblesk ze Slunce. Skutečností je, že zelený záblesk existuje a ví se, proč vzniká. Těsně před tím, než zapadající Slunce zcela zmizí z dohledu, tak je poslední pohled překvapivě zelený. Ten úkaz je typicky vidět jen z míst s nízkým, vzdáleným obzorem a trvá jen několik sekund. Zelený záblesk je také vidět u vycházejícího Slunce, ale uvidět ho vyžaduje ještě pečlivější načasování. Na fotografii nahoře byl nedávno zachycen zelený záblesk a ještě vzácnější modrý záblesk při pozorování západu slunce na observatoři Teide u Tenerife na Kanárských ostrovech ve Španělsku. Slunce samotné ani nezelená či nemodrá, úkaz způsobují vrstvy zemské atmosféry, které působí jako hranol.

Štítky: Slunce, Zelený záblesk, Blue flash


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »