Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zelený záblesk ze Slunce

Uznání a copyright: Juan José Manzano (Grupo de Observadores Astronómicos de Tenerife)

Mnoho lidí si myslí, že je to jen mýtus. Další si myslí, že je to sice pravda, ale že příčina je neznámá. Dobrodruzi se pyšní tím, že to viděli. Jde o zelený záblesk ze Slunce. Skutečností je, že zelený záblesk existuje a ví se, proč vzniká. Těsně před tím, než zapadající Slunce zcela zmizí z dohledu, tak je poslední pohled překvapivě zelený. Ten úkaz je typicky vidět jen z míst s nízkým, vzdáleným obzorem a trvá jen několik sekund. Zelený záblesk je také vidět u vycházejícího Slunce, ale uvidět ho vyžaduje ještě pečlivější načasování. Na fotografii nahoře byl nedávno zachycen zelený záblesk a ještě vzácnější modrý záblesk při pozorování západu slunce na observatoři Teide u Tenerife na Kanárských ostrovech ve Španělsku. Slunce samotné ani nezelená či nemodrá, úkaz způsobují vrstvy zemské atmosféry, které působí jako hranol.

Štítky: Slunce, Zelený záblesk, Blue flash


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »