Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zelený záblesk ze Slunce

Uznání a copyright: Juan José Manzano (Grupo de Observadores Astronómicos de Tenerife)

Mnoho lidí si myslí, že je to jen mýtus. Další si myslí, že je to sice pravda, ale že příčina je neznámá. Dobrodruzi se pyšní tím, že to viděli. Jde o zelený záblesk ze Slunce. Skutečností je, že zelený záblesk existuje a ví se, proč vzniká. Těsně před tím, než zapadající Slunce zcela zmizí z dohledu, tak je poslední pohled překvapivě zelený. Ten úkaz je typicky vidět jen z míst s nízkým, vzdáleným obzorem a trvá jen několik sekund. Zelený záblesk je také vidět u vycházejícího Slunce, ale uvidět ho vyžaduje ještě pečlivější načasování. Na fotografii nahoře byl nedávno zachycen zelený záblesk a ještě vzácnější modrý záblesk při pozorování západu slunce na observatoři Teide u Tenerife na Kanárských ostrovech ve Španělsku. Slunce samotné ani nezelená či nemodrá, úkaz způsobují vrstvy zemské atmosféry, které působí jako hranol.

Štítky: Slunce, Zelený záblesk, Blue flash


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »