Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zelený záblesk ze Slunce

Uznání a copyright: Juan José Manzano (Grupo de Observadores Astronómicos de Tenerife)

Mnoho lidí si myslí, že je to jen mýtus. Další si myslí, že je to sice pravda, ale že příčina je neznámá. Dobrodruzi se pyšní tím, že to viděli. Jde o zelený záblesk ze Slunce. Skutečností je, že zelený záblesk existuje a ví se, proč vzniká. Těsně před tím, než zapadající Slunce zcela zmizí z dohledu, tak je poslední pohled překvapivě zelený. Ten úkaz je typicky vidět jen z míst s nízkým, vzdáleným obzorem a trvá jen několik sekund. Zelený záblesk je také vidět u vycházejícího Slunce, ale uvidět ho vyžaduje ještě pečlivější načasování. Na fotografii nahoře byl nedávno zachycen zelený záblesk a ještě vzácnější modrý záblesk při pozorování západu slunce na observatoři Teide u Tenerife na Kanárských ostrovech ve Španělsku. Slunce samotné ani nezelená či nemodrá, úkaz způsobují vrstvy zemské atmosféry, které působí jako hranol.

Štítky: Slunce, Zelený záblesk, Blue flash


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa NEOWISE nad střechou sousedního domu. foceno skrz okno mého pokoje.

Další informace »