Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zimní šestiúhelník nad Stagecoach v Koloradu

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Když dokážete najít Orion, tak asi také dokážete najít Zimní šestiúhelník. Do Zimního šestiúhelníku patří jedny z nejjasnějších viditelných hvězd, které dohromady tvoří velký a snadno viditelný obrazec na pozemské zimní obloze na severní polokouli. Tyto hvězdy lze obvykle vidět dokonce i na ozářené noční obloze velkých měst, ačkoliv zde jsou na tmavší obloze nad městem Stagecoach v Koloradu v USA. Šest hvězd, které tvoří Zimní šestiúhelník, jsou Aldebaren, Capella, Castor (a Pollux), Procyon, Rigel a Sirius. Je vidět, jak středem Zimního šestiúhelníku prochází pás Mléčné dráhy a nahoře je vidět otevřená hvězdokupa Plejády. Asterismus Zimní šestiúhelník obklopuje několik souhvězdí včetně většiny ikonického, pro mnohé výchozího Orionu.

Štítky: Orion, Sirius, Winter Hexagon, Mouse over


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »