Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mozaika: Vítejte na planetě Zemi

Uznání: Apollo 17 Crew, NASA; Photographic Mosaic & Digital Copyright: Rob Stevenson

Vítejte na Zemi, třetí planetě od hvězdy zvané Slunce. Země má tvar koule a skládá se většinou z hornin. Přes 70 procent zemského povrchu tvoří voda. Tato planeta má poměrně řídkou atmosféru, která se skládá převážně z dusíku a kyslíku. Obraz Země nahoře zvaný modrá skleněnka byl pořízen z Apolla 17 v roce 1972 a ukazuje Afriku a Antarktidu. Považuje se za jednu z nejvíce distribuovaných fotografií jakéhokoliv druhu. Tento světově proslulý snímek nahoře byl s využitím více než 5000 archivních snímků Země a vesmíru přepracován jako fotomozaika. Země s hojností kapalné vody umožňuje velkou různorodost životních forem včetně potenciálně inteligentních druhů jako jsou delfíni a lidé. Těšte se prosím ze svého pobytu na planetě Zemi.

Štítky: Země, Blue marble, Photomosaic, Mouse over


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »