Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mozaika: Vítejte na planetě Zemi

Uznání: Apollo 17 Crew, NASA; Photographic Mosaic & Digital Copyright: Rob Stevenson

Vítejte na Zemi, třetí planetě od hvězdy zvané Slunce. Země má tvar koule a skládá se většinou z hornin. Přes 70 procent zemského povrchu tvoří voda. Tato planeta má poměrně řídkou atmosféru, která se skládá převážně z dusíku a kyslíku. Obraz Země nahoře zvaný modrá skleněnka byl pořízen z Apolla 17 v roce 1972 a ukazuje Afriku a Antarktidu. Považuje se za jednu z nejvíce distribuovaných fotografií jakéhokoliv druhu. Tento světově proslulý snímek nahoře byl s využitím více než 5000 archivních snímků Země a vesmíru přepracován jako fotomozaika. Země s hojností kapalné vody umožňuje velkou různorodost životních forem včetně potenciálně inteligentních druhů jako jsou delfíni a lidé. Těšte se prosím ze svého pobytu na planetě Zemi.

Štítky: Země, Blue marble, Photomosaic, Mouse over


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »