Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíce za prstenci Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Co se stalo tomuto Saturnovu měsíci? Nic, Saturnův měsíc Rhea je jen částečně zakryt za prstenci Saturnu. Družice Saturnu, kosmická sonda Cassini v dubnu pořídila úzkoúhlý pohled nahoře přímo přes nejslavnější soustavu prstenců ve Sluneční soustavě. V popředí jsou vidět prstence včetně tenkého prstence F vně mnohem širších prstenců A a B uvnitř. Ačkoliv se zdá, že se Saturnův měsíc Janus vznáší nad prstenci, tak ve skutečnosti je daleko za nimi. Janus je jedním z menších měsíců Saturnu a měří asi jen 180 kilometrů. Dále od kamery je těžce kráterovaný, mnohem větší měsíc Rhea o průměru 1500 kilometrů. Vrch měsíce Rhea je vidět skrze mezery v prstencích. Mise Cassini kolem Saturnu byla nyní prodloužena do roku 2017, aby bylo možno lépe studovat, jak se tento složitý planetární systém mění od rovnodennosti ke slunovratu.

Štítky: Saturn, Prstence, Rhea


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

SW 406/1800, 2.5x PowerMate, ZWO ASI290MC, U-Venus filtr

Další informace »