Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíce za prstenci Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Co se stalo tomuto Saturnovu měsíci? Nic, Saturnův měsíc Rhea je jen částečně zakryt za prstenci Saturnu. Družice Saturnu, kosmická sonda Cassini v dubnu pořídila úzkoúhlý pohled nahoře přímo přes nejslavnější soustavu prstenců ve Sluneční soustavě. V popředí jsou vidět prstence včetně tenkého prstence F vně mnohem širších prstenců A a B uvnitř. Ačkoliv se zdá, že se Saturnův měsíc Janus vznáší nad prstenci, tak ve skutečnosti je daleko za nimi. Janus je jedním z menších měsíců Saturnu a měří asi jen 180 kilometrů. Dále od kamery je těžce kráterovaný, mnohem větší měsíc Rhea o průměru 1500 kilometrů. Vrch měsíce Rhea je vidět skrze mezery v prstencích. Mise Cassini kolem Saturnu byla nyní prodloužena do roku 2017, aby bylo možno lépe studovat, jak se tento složitý planetární systém mění od rovnodennosti ke slunovratu.

Štítky: Saturn, Prstence, Rhea


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a letoun

Měíc a letoun

Další informace »