Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíce za prstenci Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Co se stalo tomuto Saturnovu měsíci? Nic, Saturnův měsíc Rhea je jen částečně zakryt za prstenci Saturnu. Družice Saturnu, kosmická sonda Cassini v dubnu pořídila úzkoúhlý pohled nahoře přímo přes nejslavnější soustavu prstenců ve Sluneční soustavě. V popředí jsou vidět prstence včetně tenkého prstence F vně mnohem širších prstenců A a B uvnitř. Ačkoliv se zdá, že se Saturnův měsíc Janus vznáší nad prstenci, tak ve skutečnosti je daleko za nimi. Janus je jedním z menších měsíců Saturnu a měří asi jen 180 kilometrů. Dále od kamery je těžce kráterovaný, mnohem větší měsíc Rhea o průměru 1500 kilometrů. Vrch měsíce Rhea je vidět skrze mezery v prstencích. Mise Cassini kolem Saturnu byla nyní prodloužena do roku 2017, aby bylo možno lépe studovat, jak se tento složitý planetární systém mění od rovnodennosti ke slunovratu.

Štítky: Saturn, Prstence, Rhea


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »