Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíce za prstenci Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Co se stalo tomuto Saturnovu měsíci? Nic, Saturnův měsíc Rhea je jen částečně zakryt za prstenci Saturnu. Družice Saturnu, kosmická sonda Cassini v dubnu pořídila úzkoúhlý pohled nahoře přímo přes nejslavnější soustavu prstenců ve Sluneční soustavě. V popředí jsou vidět prstence včetně tenkého prstence F vně mnohem širších prstenců A a B uvnitř. Ačkoliv se zdá, že se Saturnův měsíc Janus vznáší nad prstenci, tak ve skutečnosti je daleko za nimi. Janus je jedním z menších měsíců Saturnu a měří asi jen 180 kilometrů. Dále od kamery je těžce kráterovaný, mnohem větší měsíc Rhea o průměru 1500 kilometrů. Vrch měsíce Rhea je vidět skrze mezery v prstencích. Mise Cassini kolem Saturnu byla nyní prodloužena do roku 2017, aby bylo možno lépe studovat, jak se tento složitý planetární systém mění od rovnodennosti ke slunovratu.

Štítky: Saturn, Prstence, Rhea


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Spln Mesiaca

Spln Mesiaca snímaný: 20.03.2019 o 23:50 hod. seč.

Další informace »