Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmívání Slunce

Uznání a copyright: Thierry Legault

Pozorovatelům ve většině Evropy, Severní Ameriky a střední Asie bylo v tomto novém roce dopřáno 4. ledna prvního částečného zatmění Slunce. Fotograf Thierry Legault při cestě do oblasti kolem hlavního města Ománu, města Muscat si naplánoval ten den simultánně pozorovat dvě zatmění, pro danou polohu vypočítal krátký okamžik, kdy by Měsíc i Mezinárodní kosmická stanice byly vidět v siluetě před Sluncem. Tato ostrá expozice 1/5000 sekundy zde zachytila dvě největší družice planety Země proti jasnému slunečnímu disku. Jak částečné sluneční zatmění postupovalo, tak touto scénou prolétla za méně než jednu sekundu kosmická stanice (vlevo nahoře od středu), asi 500 kilometrů daleko od fotografova dalekohledu a kamery. Měsíc byl pochopitelně zhruba 400 tisíc kilometrů daleko. Slunce i se slunečními skvrnami bylo vzdálené 150 milónů kilometrů.

Štítky: Sluneční zatmění, Přechod, ISS, Pse


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »