Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmívání Slunce

Uznání a copyright: Thierry Legault

Pozorovatelům ve většině Evropy, Severní Ameriky a střední Asie bylo v tomto novém roce dopřáno 4. ledna prvního částečného zatmění Slunce. Fotograf Thierry Legault při cestě do oblasti kolem hlavního města Ománu, města Muscat si naplánoval ten den simultánně pozorovat dvě zatmění, pro danou polohu vypočítal krátký okamžik, kdy by Měsíc i Mezinárodní kosmická stanice byly vidět v siluetě před Sluncem. Tato ostrá expozice 1/5000 sekundy zde zachytila dvě největší družice planety Země proti jasnému slunečnímu disku. Jak částečné sluneční zatmění postupovalo, tak touto scénou prolétla za méně než jednu sekundu kosmická stanice (vlevo nahoře od středu), asi 500 kilometrů daleko od fotografova dalekohledu a kamery. Měsíc byl pochopitelně zhruba 400 tisíc kilometrů daleko. Slunce i se slunečními skvrnami bylo vzdálené 150 milónů kilometrů.

Štítky: Sluneční zatmění, Přechod, ISS, Pse


46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C2023/A3 (Tsuchinshan-ATLAS)

iso1600 F4 30s Kometa a IC4756

Další informace »