Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2020

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2020

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mons Rümker v Oceánu bouří

Uznání a copyright: Jean-Yves Letellier

Mons Rümker je 70 kilometrů široký komplex sopečných dómů, který se zvedá 1100 metrů nad rozlehlým hladkým lunárním mořem známým jako Oceán Bouří, Oceanus Procellarum. Koncem minulého měsíce tady zase nastal den. Na podrobném teleskopickém snímku dorůstajícího Měsíce z 27. listopadu zleva uhlopříčně probíhá terminátor, hranice mezi dnem a nocí. Na snímku je také místo přistání čínské sondy Chang'e-5. Sonda přistála 1. prosince v oblasti vpravo od středu a severně od dómů Mons Rümker. 3. prosince z ní Oceán bouří opustil vzletový stupeň s 2 kilogramy lunárního materiálu, aby je dopravil zpět na planetu Zemi.

Seznam odkazů v popisu

  1. Wikipedia: Mons Rümker
  2. ASU.edu: Mons Rumker DTM
  3. APOD: 2020-11-27 Start Chang'e 5
  4. SkyAndTelescope.org: CHINA'S CHANG'E 5 COLLECTS SAMPLES, DEPARTS FROM THE MOON

Štítky: Mons rumker, Oceanus procellarum, Měsíc, China


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »