Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd z jižního pólu

Uznání a copyright: Robert Schwarz (South Pole Station)

Na tomto pozoruhodném, 24 hodin dlouhém snímku hvězdných stop, který splňuje Lewinovu výzvu, žádná hvězda neklesá pod obzor a Slunce nikdy nevychází. Snímek ukazuje stopy hvězd jako uzavřené kružnice a takový snímek lze docílit pouze na dvou místech na planetě Zemi. Tento byl pořízen během 1. května 2012 kamerou ve vyhřívaném boxu na střeše observatoře MAPO (Martin A. Pomerantz Observatory) na jižním pólu. Přímo nad hlavou ve slabém souhvězdí Oktantu se promítá zemská rotační osa, jižní nebeský pól, který je středem všech kruhových stop hvězd. Hvězda, která kolem jižního nebeského pólu zanechává sice malý, ale stále poměrně jasný kroužek, není tak dobře umístěná jako Polárka u severního nebeského pólu a jmenuje se Beta Hydri. Během těchto 24 hodin noci se také objevila prchavá jižní polární záře (aurora australis).

Štítky: Stopy hvězd, South celestial pole, Beta hydri, Octans, Aurora australis


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »