Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Petroglyfy v Teimarehu a stopy hvězd

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Takových starověkých, do skály vyrytých petroglyfů je v údolí Teimareh v pohoří Zagros ve středním Íránu hojnost. Nejspíš vyprávějí příběh o lovcích a zvířatech nalezených uprostřed východního údolí před 6000 lety či více, který zanechali umělci prehistorické doby. Na noční obloze jsou nahoře vidět stopy, které zanechaly hvězdy unášené rotací Země při dlouhé kompozitní expozici moderní digitální kamerou. Ve středu obloučků stop hvězd vlevo je severní nebeský pól, což je prodloužení zemské osy do vesmíru, do míst se Severkou, neboli Polárkou, která zanechává jasnou, krátkou, tlustou, k pólu nejbližší stopu. Ovšem v době, kdy tyto petroglyfy vznikly, Polárka v noci kroužila po velkém oblouku. Jelikož zemská rotační osa podléhá precesi, podobně jako vrtící se káča, tak před 6000 lety byl pól na hranici souhvězdí Draka a Velké medvědice, asi 30° od jeho současné polohy na pozemské obloze.

Štítky: Star trail, Iran, Ncp, Teimareh, Petroglyph, Precession


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »