Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Petroglyfy v Teimarehu a stopy hvězd

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Takových starověkých, do skály vyrytých petroglyfů je v údolí Teimareh v pohoří Zagros ve středním Íránu hojnost. Nejspíš vyprávějí příběh o lovcích a zvířatech nalezených uprostřed východního údolí před 6000 lety či více, který zanechali umělci prehistorické doby. Na noční obloze jsou nahoře vidět stopy, které zanechaly hvězdy unášené rotací Země při dlouhé kompozitní expozici moderní digitální kamerou. Ve středu obloučků stop hvězd vlevo je severní nebeský pól, což je prodloužení zemské osy do vesmíru, do míst se Severkou, neboli Polárkou, která zanechává jasnou, krátkou, tlustou, k pólu nejbližší stopu. Ovšem v době, kdy tyto petroglyfy vznikly, Polárka v noci kroužila po velkém oblouku. Jelikož zemská rotační osa podléhá precesi, podobně jako vrtící se káča, tak před 6000 lety byl pól na hranici souhvězdí Draka a Velké medvědice, asi 30° od jeho současné polohy na pozemské obloze.

Štítky: Star trail, Iran, Ncp, Teimareh, Petroglyph, Precession


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »