Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Petroglyfy v Teimarehu a stopy hvězd

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Takových starověkých, do skály vyrytých petroglyfů je v údolí Teimareh v pohoří Zagros ve středním Íránu hojnost. Nejspíš vyprávějí příběh o lovcích a zvířatech nalezených uprostřed východního údolí před 6000 lety či více, který zanechali umělci prehistorické doby. Na noční obloze jsou nahoře vidět stopy, které zanechaly hvězdy unášené rotací Země při dlouhé kompozitní expozici moderní digitální kamerou. Ve středu obloučků stop hvězd vlevo je severní nebeský pól, což je prodloužení zemské osy do vesmíru, do míst se Severkou, neboli Polárkou, která zanechává jasnou, krátkou, tlustou, k pólu nejbližší stopu. Ovšem v době, kdy tyto petroglyfy vznikly, Polárka v noci kroužila po velkém oblouku. Jelikož zemská rotační osa podléhá precesi, podobně jako vrtící se káča, tak před 6000 lety byl pól na hranici souhvězdí Draka a Velké medvědice, asi 30° od jeho současné polohy na pozemské obloze.

Štítky: Star trail, Iran, Ncp, Teimareh, Petroglyph, Precession


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »