Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červenec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červenec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Petroglyfy v Teimarehu a stopy hvězd

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Takových starověkých, do skály vyrytých petroglyfů je v údolí Teimareh v pohoří Zagros ve středním Íránu hojnost. Nejspíš vyprávějí příběh o lovcích a zvířatech nalezených uprostřed východního údolí před 6000 lety či více, který zanechali umělci prehistorické doby. Na noční obloze jsou nahoře vidět stopy, které zanechaly hvězdy unášené rotací Země při dlouhé kompozitní expozici moderní digitální kamerou. Ve středu obloučků stop hvězd vlevo je severní nebeský pól, což je prodloužení zemské osy do vesmíru, do míst se Severkou, neboli Polárkou, která zanechává jasnou, krátkou, tlustou, k pólu nejbližší stopu. Ovšem v době, kdy tyto petroglyfy vznikly, Polárka v noci kroužila po velkém oblouku. Jelikož zemská rotační osa podléhá precesi, podobně jako vrtící se káča, tak před 6000 lety byl pól na hranici souhvězdí Draka a Velké medvědice, asi 30° od jeho současné polohy na pozemské obloze.

Štítky: Star trail, Iran, Ncp, Teimareh, Petroglyph, Precession


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »