Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Messier 5

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, University of Arizona

"Krásná mlhovina objevená mezi Váhami [Libra] a Hadem [Serpens] ...", tak začíná popis 5. položky slavného katalogu mlhovin a hvězdokup, který v 18. století sestavil astronom Charles Messier. Messier 5 (M5) se sice Messierovi zdál mlhavý a kulatý a bez hvězd, i když dnes víme, že je to kulová hvězdokupa s více než 100 000 hvězdami svázaných gravitací a nahuštěných do oblasti o průměru asi 165 světelných let. Nachází se asi 25 000 světelných let daleko. Kulové hvězdokupy sídlí v halu naší galaxie a jsou starými členy naší Mléčné dráhy. M5 je jednou z nejstarších kulových hvězdokup, stáří jejích hvězd se odhaduje na 13 miliard let. Tato krásná hvězdokupa je populárním cílem pozemských dalekohledů. Na ostrém barevném snímku jsou dokonce i blízko hustého jádra hvězdokupy vidět červení a modří obři se žlutými a modrými odstíny.

Štítky: Kulová hvězdokupa, Messier, M5


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »