Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Bublina

Uznání a copyright: Yves Van den Broek

Tento mezihvězdný útvar rozfouknutý větrem z hmotné hvězdy má překvapivě důvěrný tvar. Útvar je katalogizován jako NGC 7635, nebo se mu prostě říká mlhovina Bublina. I když vypadá velice jemně, tak tato bublina o průměru 10 světelných let nabízí důkaz probíhajících bouřlivých procesů. Nahoře a napravo od středu Bubliny je horká hvězda typu O, která je několik set tisíckrát svítivější a asi 45 krát hmotnější, než Slunce. Prudký hvězdný vítr a intenzivní záření z této hvězdy vymetlo strukturu zářícího plynu proti hustšímu materiálu v okolí molekulárního mračna. Spletitá mlhovina Bublina se nachází asi 11 000 světelných let daleko v chlubivém souhvězdí Kasiopeji. Pohled do kosmické bubliny se skládá z úzkopásmových a širokopásmových obrazových dat, která do podrobností zachycují emisní oblasti a také zobrazují přirozeně vyhlížející pole hvězd.

Štítky: Hvězdný vítr, Bubble nebula, NGC 7635, O-star


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »