Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

IC 1396: Emisní mlhovina v Kefeu

Uznání: Digitized Sky Survey, ESA/ESO/NASA FITS Liberator
Color Composite: Davide De Martin (Skyfactory)

IC 1396 je úžasná emisní mlhovina, která směšuje zářící kosmický plyn a tmavá prachová mračna ve vysokém a odlehlém souhvězdí Kefea. Tato hvězdotvorná oblast se prostírá na stovkách světelných let, takže na obloze zabírá přes 3 stupně, přestože je skoro 3000 světelných let daleko od Země a energii jí dodává ta jasná modravá centrální hvězda. K různým spletitým tmavým útvarům uvnitř IC 1396 patří hned zakroucená mlhovina Sloní chobot hned pod středem. Tento nádherný pohled se skládá z digitalizovaných černobílých fotografických desek pořízených přes červené a modré astronomické filtry. Desky byly pořízeny mezi lety 1989 až 1993 dalekohledem Samuela Oschina, což je širokoúhlý přístroj Palomarské observatoře.

Štítky: Emisní mlhovina, Elephant's Trunk Nebula, IC 1396


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »