Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nocturnal: Scény z jižní noci

Uznání: Colin Legg; Music Credit: Nocturnal (Redux) by Unkle

Už jste někdy viděli proměny noční oblohy? Obloha se mění a někdy krásným a nečekaným způsobem. Nicméně uvidět takové změny obvykle vyžaduje trpělivost. Video nahoře, které získalo ocenění, zrychleně a dramaticky ukazuje některé z možných změn. Je vidět západem slunce osvětlený pohyb mraků, východ živě barevných hvězd, východ dlouhého ohonu komety Lovejoy, přelety jasných družic, výbuch meteoru, vzdálené blýskání blížící se bouře, záběry oblohy včetně Magellanových mračen a rotující obloha rybím okem s popředím osvětleným měsíčním světlem. Na videu je často vidět v popředí umělecká socha člověka, v pozadí jižní obloha a na konci je zrychleně vidět úplné zatmění Měsíce. Pokud dokážete určit jednu či více popsaných událostí na obloze nebo nějakou známou krajinu, tak to prosím objasněte v komentáři.

Štítky: Magellanic clouds, Video, Time-lapse, Come Lovejoy


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »