Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nocturnal: Scény z jižní noci

Uznání: Colin Legg; Music Credit: Nocturnal (Redux) by Unkle

Už jste někdy viděli proměny noční oblohy? Obloha se mění a někdy krásným a nečekaným způsobem. Nicméně uvidět takové změny obvykle vyžaduje trpělivost. Video nahoře, které získalo ocenění, zrychleně a dramaticky ukazuje některé z možných změn. Je vidět západem slunce osvětlený pohyb mraků, východ živě barevných hvězd, východ dlouhého ohonu komety Lovejoy, přelety jasných družic, výbuch meteoru, vzdálené blýskání blížící se bouře, záběry oblohy včetně Magellanových mračen a rotující obloha rybím okem s popředím osvětleným měsíčním světlem. Na videu je často vidět v popředí umělecká socha člověka, v pozadí jižní obloha a na konci je zrychleně vidět úplné zatmění Měsíce. Pokud dokážete určit jednu či více popsaných událostí na obloze nebo nějakou známou krajinu, tak to prosím objasněte v komentáři.

Štítky: Magellanic clouds, Video, Time-lapse, Come Lovejoy


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »