Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nocturnal: Scény z jižní noci

Uznání: Colin Legg; Music Credit: Nocturnal (Redux) by Unkle

Už jste někdy viděli proměny noční oblohy? Obloha se mění a někdy krásným a nečekaným způsobem. Nicméně uvidět takové změny obvykle vyžaduje trpělivost. Video nahoře, které získalo ocenění, zrychleně a dramaticky ukazuje některé z možných změn. Je vidět západem slunce osvětlený pohyb mraků, východ živě barevných hvězd, východ dlouhého ohonu komety Lovejoy, přelety jasných družic, výbuch meteoru, vzdálené blýskání blížící se bouře, záběry oblohy včetně Magellanových mračen a rotující obloha rybím okem s popředím osvětleným měsíčním světlem. Na videu je často vidět v popředí umělecká socha člověka, v pozadí jižní obloha a na konci je zrychleně vidět úplné zatmění Měsíce. Pokud dokážete určit jednu či více popsaných událostí na obloze nebo nějakou známou krajinu, tak to prosím objasněte v komentáři.

Štítky: Magellanic clouds, Video, Time-lapse, Come Lovejoy


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »